MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZNP zakończyło miasteczko edukacyjne. Nauczyciele, profesorowie, działacze społeczni poruszali problemy polskiej edukacji

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Miasteczko edukacyjne w Warszawie to tygodniowa akcja ZNP. O problemach oświaty mówią: pracownicy, nauczyciele, profesorowie i działacze społeczni.
Miasteczko edukacyjne w Warszawie to tygodniowa akcja ZNP. O problemach oświaty mówią: pracownicy, nauczyciele, profesorowie i działacze społeczni. Radek Pietruszka/PAP
Miasteczko edukacyjne organizowane przez ZNP odbywało się w Warszawie od 8 do 14 października. To była jedna z akcji w ramach trwającego protestu nauczycieli. Pogotowie protestacyjne i edukacja to pierwsze kroki, które podejmują związkowcy w celu rozwiązania problemów oświaty. W miasteczku obywały się debaty oraz dyżury prawników. Kto wystąpił w miasteczku edukacyjnym? O czym mówili prelegenci? Akcja zakończyła się pikietą protestacyjną przed siedzibą MEiN.

Spis treści

Miasteczko edukacyjne w Warszawie — najważniejsze informacje

Od 8 do 14 października w pobliżu Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy placu na Rozdrożu w Warszawie, działało całodobowe miasteczko edukacyjne. Jego uczestnicy rozmawiali o problemach polskiej edukacji.

W miasteczku edukacyjnym codziennie w godzinach porannych odbywał się tzw. Hyde Park, czyli okazja do dyskusji na konkretny temat wyznaczony na dany dzień. W godzinach 15.00-18.00 prowadzony był panel dyskusyjny. Grupa protestujących była natomiast obecna w miasteczku 24 godziny na dobę.

O tym mówiono w miasteczku edukacyjnym ZNP

Każdy dzień w miasteczku zawierał wystąpienia prelegentów i dyskusje w panelach. W miasteczku edukacyjnym, oprócz przemówień i debaty zaplanowano także konsultacje ze specjalistami m.in. dyżury prawników. Każdy dzień akcji jest poświęcony innemu obszarowi związanemu z oświatą. Poruszane zostały sprawy uczniów (zdrowie psychiczne, podstawa programowa), nauczycieli oraz uczelni wyższych (czas pracy, wynagrodzenia, odpowiedzialność, wypalenie zawodowe), pracowników niepedagogicznych, rodziców i organizacji pozarządowych.

W wystąpieniach poruszane zostały wątki, które często umykają w rozmowach o edukacji. Oto tematy oraz goście miasteczka edukacyjnego w poszczególnych dniach:

 • Sobota 8.10.2022. Temat dnia: Młodzi nauczyciele.
  W pierwszym dniu działalności miasteczka edukacyjnego rozmowy toczyły się wokół problemu młodych nauczycieli.

  – Nas, młodych nauczycieli jest coraz mniej. Jesteśmy takim gatunkiem zagrożonym, bo nie zapowiada się na to, żeby było nas więcej, a jeśli ten trend się utrzyma i nie zostaną podjęte konkretne działania, które podniosą prestiż tego zawodu, które nie sprawią, że więcej ludzi będzie chciało być nauczycielami i nauczycielkami, to doprowadzimy wspólnie do wielkiej katastrofy – mówił Szymon Lepper przewodniczący Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP podczas inauguracji Miasteczka edukacyjnego w Warszawie.

  Wśród prelegentów, oprócz przedstawicieli ZNP, znaleźli się także Kacper Krakowiak, tegoroczny absolwent Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych oraz dr Bartosz Machalica, politolog, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, współautor raportu „Pęknięte pokolenie rewolucjonistów? Młodzi wobec sytuacji w Polsce w 2021 roku”.

 • Niedziela 9.10.2022. Temat dnia: Czas pracy i warunki pracy nauczycieli.
  Wśród panelistów znaleźli się nauczyciele, dyrektorzy oraz działacze związani z edukacją m.in. Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka (CEO, nauczycielka), Beata Kubsik (doradca metodyczny CDN Konin), Cezary Przygocki (specjalista BHP) i Anna Schmidt – Fic (Protest z Wykrzyknikiem, Wolna Szkoła).

  – W naszej pracy nie ma słupków granicznych. My pracujemy z żywym organizmem – podkreśliła nauczycielka jednej z gdańskich szkół, Anna Konarzewska, dodając, że to z czym boryka się uczeń w szkole zostaje z nauczycielem, a praca nie kończy się w momencie zatrzaśnięcia drzwi szkoły.

  Nauczycielka zachęciła do poznania pracy nauczyciela od kuchni wszystkich, którzy patrzą na czas i formę pracy polskich nauczycieli przez pryzmat godzin tablicowych i urlopu letniego.

 • Poniedziałek 10.10.2022. Temat dnia: Rodzice i organizacje pozarządowe w edukacji.
  Szkoła istnieje dzięki nauczycielom, ale też dzięki rodzicom, samorządom i organizacjom społecznym. Jesteśmy tu po to, by pokazać, że nie stoimy po dwóch stronach, lecz idziemy wspólnie – mówili przedstawiciele rodziców i organizacji podczas konferencji w miasteczku edukacyjnym.

  – Jesteśmy tu po to, by pokazać, że nie jest tak, że rodzice i nauczyciele są po dwóch stronach barykady. Chcemy o tym rozmawiać, chcemy pokazać, że jest wiele niezrozumienia po obu stronach, ale jest też wiele dobrej woli i ta dobra wola ze strony rodziców również istnieje i my za tymi nauczycielami, którzy walczą o dobrą, mądrą, przyjazną dzieciom szkołę, zawsze będziemy stać – powiedziała liderka ruchu "Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji" Dorota Łoboda.

 • Wtorek 11.10.2022. Temat dnia: Dla kogo ta nauka, dla kogo te uczelnie?
  Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że tego dnia uczestnicy miasteczka chcą poruszyć temat szkolnictwa wyższego i instytutów. Ocenił, że sytuacja uczelni wcale nie jest lepsza niż szkół podstawowych czy średnich. Jak dodał, problemy dotyczą zarówno sytuacji pracowników naukowych, jak i administracyjno-technicznych.

 • Środa 12.10.2022. Temat dnia: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i edukacja włączająca.
  Podczas środowej konferencji prasowej podjęto temat pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także wsparcia dla ucznia i nauczyciela. - To tematy, które znikają z głównego nurtu debaty o edukacji, a są bardzo istotne, nie tylko dlatego, że brakuje specjalistów: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów, tych, którzy są potrzebni do pracy w szkole – powiedział szef ZNP.

  Około 30 proc. dzieci i młodzieży w Polsce na problemy z funkcjonowaniem emocjonalnym, ponad 20 proc. cierpi z powodu depresji, nauczyciele doświadczają m.in. wypalenia zawodowego, a rodzice wypalenia rodzicielskiego – mówili uczestnicy debaty w miasteczku edukacyjnym.

 • Czwartek 13.10.2022. Temat dnia: Finansowanie oświaty i pracownicy niepedagogiczni.
  Pracownicy niepedagogiczni szkół, sekretarki, woźne czy kucharki są często pomijani w czasie reform – mówili w pierwszej czwartkowej debacie uczestnicy edukacyjnego miasteczka w Warszawie. Alarmowali też o trudnej sytuacji pracowników placówek pieczy zastępczej.

  Drugą część dnia postanowiono poświęcić na finansowanie edukacji. Prezes ZNP mówił m.in. o dyskusji na temat tego, ile pieniędzy przeznaczać na edukację, jak je dzielić i w jakiej formie powinny trafiać do szkół.

  Natomiast Adam Młynarski z ZNP Radomsko zarysował sytuację ekonomiczną polskich nauczycieli. Wskazał, że według danych OECD polscy nauczyciele są na trzecim miejscu w świecie pod względem wynagrodzeń, ale od końca. Zdaniem Młynarskiego, rzeczywiste zarobki nauczycieli są zakłamywane i często przez ministrów przedstawiane jako niebotyczne.

 • Piątek 14.10.2022. Temat dnia: Podstawa programowa i treść nauczania.
  O treściach nauczania rozmawiali przede wszystkim praktycy, m.in. Monika Klyszcz-Kaczmarek, Mirosław Kirszensztejn, Edyta Książek, Michał Tragacz, Rafał Szymczak, Szymon Rębowski, Irena Wóycicka.

  Temat podstawy programowej i jej roli w edukacji przyszłości podejeli w debacie: prof. Łukasz Andrzej Turski, prof. Krzysztof Konarzewski, prof. Zbigniew Marciniak, dr hab. Dariusz Kajewski, Marcin Wicha, Alicja Pacewicz, Jarosław Kordziński.

Zwieńczeniem akcji była pikieta protestacyjna. W sobotę 15 października przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie ZNP wraz z innymi związkami zawodowymi przedstawiło rekomendacje płynące z miasteczka edukacyjnego.

Społeczeństwo wspiera protest nauczycieli

Do miasteczka przychodzili nauczyciele, ale też mieszkańcy Warszawy, rodzice dzieci i młodzieży, dziadkowie obecnych uczniów, a także znane osoby ze świata kultury, nauki czy polityki. Sieć obiegł m.in. wpis aktorki Mai Komorowskiej:

Będzie spotkanie ministra edukacji i nauki z prezesem ZNP?

Na spotkaniach w miasteczku zabrakło przedstawicieli rządu. Minister Czarnek zapytany na antenie Polsat News, czy odwiedzi miasteczko odpowiedział, że "niestety nie, bo nie został zaproszony w odpowiednim czasie".

Szef MEiN wyjaśnił, że ma w kalendarzu wiele wpisanych wydarzeń na terenie całego kraju i zapowiedział, że wyśle oficjalne zaproszenie na spotkanie do prezesa ZNP. - Trzeba rozmawiać, zwłaszcza że przytłaczająca większość postulatów, które są zgłaszane jest dziś realizowana, albo już są zrealizowane - dodał.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZNP zakończyło miasteczko edukacyjne. Nauczyciele, profesorowie, działacze społeczni poruszali problemy polskiej edukacji - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski