Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jedne z najpiękniejszych naczyń i figurek w historii Europy

Małgorzata Mrowiec
Gliniane naczynie binoklowate (kultura trypolska, neolit)
Gliniane naczynie binoklowate (kultura trypolska, neolit) Archiwum
Archeologia. Te przedmioty zostały wykonane około tysiąca lat przed tym, jak zaczęły powstawać państwa na terenie Mezopotamii i w Egipcie. Są pamiątką po niezwykłej kulturze trypolskiej, która rozwinęła się wtedy na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie prezentuje je na najnowszej wystawie. Są to znaleziska z wykopalisk, które były prowadzone sto lat temu w majątku Sapiehów na terenie Bilcza Złotego (dziś Ukraina) - w jaskini Werteba i w ogrodzie dworskim.

- Kultura trypolska to jedna z najwspanialszych neolitycznych kultur Europy, cywilizacja wysoko rozwinięta. Kwitła na Ukrainie, na zachód od Dniepru, od przełomu VI i V do połowy III tysiąclecia przed naszą erą - przypomina archeolog Radosław Liwoch, kurator wystawy.

Ludność tej kultury tworzyła duże osady - wsie na wieluset hektarach, gdzie mieszkało po kilkanaście tysięcy osób, w piętrowych domach. Rozwinięte były: uprawa zbóż oraz hodowla zwierząt, produkcja narzędzi i broni z krzemienia, obróbka kości i rogu (powstawały ozdoby i narzędzia), tkactwo. Owa ludność na dużą skalę zaczęła wykorzystywać przedmioty miedziane i ze złota. Do doskonałości doprowadzono wytwórczość garncarską: świadectwem tego są starannie wykonane i pięknie malowane naczynia oraz figurki. Na wyrobach glinianych przedstawiciele tej kultury umieszczali znaki, które są uważane za pierwociny pisma.

Wiele pięknych przedmiotów kościanych i krzemiennych oraz ceramicznych statuetek znaleziono w jaskini Werteba. Prawdopodobnie była ona miejscem obrzędowym. Archeolodzy znaleźli tam posążki, w zdecydowanej większości kobiece, które kojarzą się z kultami płodności.

- Zapewne w jaskini celebrowano mityczny cykl życia i śmierci - zamierania i odradzania się przyrody w kolejnych okresach wegetacyjnych. Wyjątkowym przedmiotem stamtąd jest kościana plakieta w formie byczej głowy z wyobrażeniem rozpiętej na niej kobiety, może ofiary. Przywodzi na myśl dawny element kultu - igrzyska z bykami - mówi Radosław Liwoch.
Wystawa potrwa do maja. Jest połączona z promocją książki (anglojęzycznej) dotyczącej odkryć z Bilcza Złotego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski