Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz staroruski krzyż w Muzeum Archeologicznym

(MM)
Zabytek miesiąca – enkolpion
Zabytek miesiąca – enkolpion FOT. ARCHIWUM
Wystawa. W cyklu „Zabytek miesiąca” w krakowskim Muzeum Archeologicznym jest prezentowane znalezisko z Mogiły: ruski prawosławny krzyż napierśny sprzed wieków.

Znalezisko pochodzi z badań prowadzonych w Mogile (Nowa Huta) w 1966 r., dotyczących wczesnośredniowiecznej osady. Archeolodzy natrafili wtedy na fragment (wysokość – 4 cm, szero­kość – 4 cm) staroruskiego enkolpionu, czyli zawieszki w kształcie krzyża, odlanej z brązu.

Zachowała się część jego rewersu z medalionem. Widnieje tam, w centrum, św. Borys z prawą ręką spoczywającą na piersi, a lewą trzymający wieniec męczeński, natomiast w medalionie – niezidentyfikowany święty.

Jak podają autorzy wystawy, Ewa Kubica-Kabacińska i Radosław Liwoch, ruski prawosławny krzyż napierśny z Mogiły jest przedmiotem wyjątkowym na ziemiach polskich we wczesnym średniowieczu . Należy do typu nazywanego boryso-glebow­skim, są na nim bowiem przedstawieni książę rostowski Borys i książę muromski Gleb, synowie władcy kijowskiego Włodzimierza I Wielkiego. Obaj zostali po śmierci ojca zamordowani, być może z polecenia ich starszego brata Świętopełka I Przeklętego, potem zaś uznani za męczenników i w 1072 r. ogłoszeni pierwszymi ruskimi świętymi. Centrum ich kultu był Wyszogród koło Kijowa.

Enkolpiony takie pochodzą z okresu od 2. połowy XI do początku XIII wieku. Znane są prawie wyłącznie z terenu dawnej Rusi, głównie z okolic Kijowa. W Polsce podobne egzemplarze odkryto w Trepczy koło Sanoka (niegdyś ziemia ruska) i w Są­tocznie koło Kętrzyna (dawniej ziemia bałtyjskich Prusów).

Prezentacja zabytku w Muzeum Archeologicznym w Krakowie potrwa do końca maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski