Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze wierni Ojczyźnie. 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową [DODATEK IPN]

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Dziś w piątek 11 lutego w kioskach z "Dziennikiem Polskim" ukazał się specjalny dodatek Oddziału IPN w Krakowie na 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, największą formację walki podziemnej na świecie. Specjalne uroczystości związane z tym wydarzeniem odbędą się w Krakowie w poniedziałek 14 lutego.

W numerze:

  • Filip Musiał,
    Armia Krajowa – podziemne Wojsko Polskie

    Rok 1942 jest ważną cezurą w dziejach pionu zbrojnego Polskiego Państwa Podziemnego, ale nie jest jego początkiem. Już we wrześniu 1939 r., po niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę, zaczęły powstawać zalążki konspiracyjnych organizacji.
  • Dawid Golik,
    Konspiracyjna szachownica

    „Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią” – te proste, żołnierskie słowa, które padały ze strony przyjmującego do podziemnego wojska, tłumaczyły wszystko. Były też dla większości wystarczające, by pozostać wiernym przysiędze do końca wojny.
  • Krzysztof Pięciak,
    Niemiecka „pokuta dla Bochni”

    Pacyfikacje i masowe egzekucje w odpowiedzi na działania podziemia stały się elementem niemieckiej okupacji. A mord w Bochni był – obok dokonanej 27 grudnia 1939 r. zbrodni w Wawrze – jedną z pierwszych spośród nich.
  • Marcin Chorązki,
    Ziemianie schodzą do podziemia

    Pierwszy okres tworzenia struktur konspiracyjnych był pochodną m.in. zaangażowania osób, które przed wojną tworzyły elity II Rzeczypospolitej.
  • Anna Czocher,
    „Polka jest potężnym niebezpieczeństwem”

    „Bez mężczyzn nie byłoby zapewne możliwe powstanie Komendy Głównej Armii Krajowej, bez kobiet zaś – z pewnością nie mogłaby ona sprawnie funkcjonować” – stwierdził historyk prof. Marek Ney-Krwawicz. To spostrzeżenie można odnieść również do udziału kobiet w konspiracji krakowskiej.
  • Maciej Korkuć,
    Siły zbrojne wbrew okupacji

    „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę Z[wiązek] W[alki] Z[brojnej]” – pisał 14 lutego 1942 r. w rozkazie dla gen. bryg. Stefana Roweckiego „Grota” Naczelny Wódz Wojska Polskiego gen. broni Władysław Sikorski. „Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią »Armię Krajową« podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy”.
  • Michał Wenklar,
    Józef – ten lepszy Spychalski

    Półtora miesiąca po przemianowaniu ZWZ na AK, nocą z 30 na 31 marca 1942 r., z przelatującego nad Mazowszem brytyjskiego samolotu Halifax wyskoczyło sześciu cichociemnych. Wśród nich czterdziestoczteroletni płk Józef Spychalski, przyszły komendant Okręgu Krakowskiego AK.

Zapraszamy do lektury.

Żołnierze wierni Ojczyźnie. 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową [DODATEK IPN]
od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski