Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostali na zawsze...

Redakcja
Za Charsznicą, jadąc w kierunku Tunelu (po lewej stronie linii kolejowej Kielce - Katowice przed przejazdem do Uniejowa), znajduje się cmentarz wojenny z 1914 roku. Spoczywa tu 41 żołnierzy armii niemieckiej, którzy zginęli podczas katastrofy kolejowej 3 listopada 1914 r.

Katastrofa sprzed lat

Kurhanowy cmentarz został założony na planie prostokąta (25 X 13 m), w formie nasypu ze ściętym wierzchołkiem (wysokość ok. 2 m). O to miejsce dbają miejscowe władze gminne, czego dowodem chociażby prace, jakie podjęto w tym miejscu w 2003 r. Na zbiorowej mogile ustawiono na ich zakończenie tablicę granitową o treści: Tu spoczywa 41 żołnierzy armii niemieckiej, którzy zginęli podczas katastrofy kolejowej 3 listopada 1914 r. Charsznica listopad 2003 r.
Cmentarz założono tuż po pamiętanej do dziś przez miejscowych tragedii, w listopadzie 1914 r. Pierwotnie był ogrodzony niskim, kamiennym murkiem. Na mogile znajdował się duży blok kamienny z wyrytymi napisami w języku niemieckim (data śmierci i nazwiska zabitych). U podnóża mogiły, po obu stronach kamiennego bloku, umieszczono mniejsze płyty; również z napisami w języku niemieckim.
Niestety, nic z tego pierwotnego wyglądu cmentarza nie zachowało się do naszych czasów. Ale tutejsi pamiętają o tych, którzy od ponad 90 lat spoczywają w charsznickiej ziemi. Kwiaty i płonące nie tylko od wielkiego święta znicze, są tu niemal na porządku dziennym.
Tekst i fot. (WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski