Zredukują zadłużenie

KATARZYNA HOŁUJ
Udostępnij:
Wynoszące teraz ponad 29 mln 301 tys. zł zadłużenie na koniec 2014 roku miałoby się zmniejszyć do 25 mln 869 tys. zł. Ma to gwarantować dobre przygotowanie do roku 2015, kiedy, jak ocenia burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak, pojawi się realna szansa sięgnięcia po środki unijne z nowej perspektywy finansowej.

DOBCZYCE. O budżecie na rok 2014 można powiedzieć, że jest przygotowaniem do skorzystania z szansy na środki unijne

- Można by utrzymać zadłużenie na tym samym poziomie, a te środki przeznaczyć na inwestycje, ale uważam, że inwestowanie jest zasadne, kiedy ma się wspólnika. Jeśli jest więc szansa uzyskania dofinansowania na poziomie 75 procent kosztów, warto się na to przygotować - mówi burmistrz.

A że gmina stawia sobie za cel uzyskanie takiej pomocy przede wszystkim na zagospodarowanie otoczenia zbiornika oraz na kanalizację, to w budżecie na 2014 roku zostały ujęte w środki na przygotowanie dokumentacji tych przyszłych inwestycji. W przypadku zbiornika przeznaczono na ten cel 400 tys. zł, a na opracowanie dokumentacji kanalizacji sanitarnej Skrzynki, Stadnik, Kędzierzynki oraz Niezdowa - 112 tys. zł. Poza tym 69 tys. zł przewidziano na opracowanie dokumentacji rozbudowy i modernizacji dobczyckiej oczyszczalni ścieków. Podobna kwotę (70 tys. zł) zapisano przy haśle Strefa Aktywności Gospodarczej Dobczyce.

W budżecie jest także zabezpieczone 166 tys. zł jako wkład własny gminy w projekt budowy instalacji fotowoltaicznej w oczyszczalni ścieków. Resztę gmina spodziewa się otrzymywać z dofinansowania (jej projekt jest na pierwszym miejscu listy rezerwowej w kolejce po te środki), jeszcze w ramach perspektywy finansowej 2007-13. Gmina przymierza się także do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 2 MW na górze Jałowcowej, w sąsiedztwie stacji wysokiego napięcia (Głównego Punktu Zasilania). Fotowoltaika ma być także wykorzystana w nowym budynku Szkoły Podstawowej w Dziekanowicach, który ma być budynkiem pasywnym, czyli energooszczędnym. Jego budowa ma ruszyć w 2014 roku. Na razie na ten cel zapisano w budżecie 555 tys. zł. Wedle kosztorysu to inwestycja warta 18,4 mln zł, przy czym dofinansowanie w budżetu państwa jest szacowane na ok. 11 mln zł. Zakończenie jest spodziewane w 2016 roku.

Nie ma w budżecie zadania, jakim jest kanalizacja Brzączowic-Górek i Stojowic, ponieważ gmina nie posiada jeszcze decyzji, czy gmina może liczyć na dofinansowanie. Wiadomo natomiast, że będzie kontynuowana budowa kanalizacji w Kornatce i Brzezowej.

Na 2014 rok zaplanowano 90 tys. zł na działania, które pozwolą przed sezoniem letnim udostępnić koronę zapory dla turystów. 150 tys. zł jest przewidziane na prace na cmentarzu komunalnym przy Garncarskiej. 25 tys. zł pochłonie przygotowanie dokumentacji dla budowy 400 metrów chodnika wzdłuż ulicy Zarabie.

Brzączowice zyskają rozszerzenie infrastruktury sportowej - powstanie zaplecze dla KS Iskra. Skorzystają także seniorzy, dla których przy Regionalnym Centrum Oświatowo -Sportowym w Dobczycach powstanie siłownia na świeżym powietrzu.

myslenice@dziennik.krakow.pl

JAK OCENIAJĄ BUDŻET?

* WŁODZIMIERZ JUSZCZAK (GŁOS ZA): Nie jest to budżet wyborczy, nie ma w nim fajerwerków, nie zostawia po sobie spalonej ziemi. Są za to w nim projekty, które będzie można realizować, kiedy pojawią się środki zewnętrzne.

* BEATA DUDEK (GŁOS PRZECIW): Cały czas utrzymuję, że w jeszcze większym wymiarze, niż zostało to uczynione do tej pory, powinny zostać wygospodarowane środki na budowę chodników . Nadal są miejsca, gdzie ich brakuje, a dzieci chodzą tamtędy do szkoły. Myślę, że najpierw powinniśmy się zająć problemami bezpieczeństwa, a potem przechodzić do innych, równie ważnych spraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx
może Dudek na burmistrza
K
Ktosiek
Lichoń? Prezes straży w Dobczycach, a chwile po objeciu urzędu oddał strażnicę i cały wieloletni dobytek strażaków Pawlakowi. On na burmistrza i puści Dobczyce z torbami.
m
mieszkaniec
KNAPIK na Burmistrza,zrealizuje chodniki -koncert życzeń , do tej pory jako wieloletni samorządowiec!! co zrobił dla miasta, gminy - WIELKIE NIC, nawet będąc członkiem zarządu za Sobonia, tylko krytukuje i narzeka jak małe dziecko w przedszkolu. Brak jakiejkolwiek inicjatywy, wspólnego działania na rzecz mieszkańców. Widzi tylko własny koniec nosa i własny interes - takiego mamy radnego " bezradnego" .
C
CHODNIKI
Burmistrz ma chodnik pod domem to o mieszkańcach juz nie mysli...a swoją drogą ciekawe jakie kryteria decyduja o tym że właśnie na bocznych drogach (takich jak ta koło burmistrza) są chodniki a na tych ruchliwych głównych to juz nie ma?
d
działacz ludowy
Lichon na burmistrza, ON wyprowadzi Dobczyce z kryzysu
P
POKUTA
Taka jest wola radnego LENINA
O
Obserwator
12 osób głosowało za budżetem , 3 były przeciw: Knapik, Dudek, Stasik
N
Nie
Burmistrz woli zamiast na chodniki przeznaczyć kupę kasy na cmentarz, czy to normalne? Ludzie proszą o chodniki ale on jak zwykle wie lepiej, on uważa ze bardziej potrzebna będzie spalrnia zwłok !
m
mycha
no właśnie- w wielu miejscach ewidentnie brakuje chodników, pobocza prawie brak, a nikt tego nie zauważa...jak dojdzie do tragedi, to wtedy szybciutko chodniki powstaną!
Dodaj ogłoszenie