Zrobiła postępy

Anna Włosik (trzecia z lewej) startowała w mistrzostwach świata
Anna Włosik (trzecia z lewej) startowała w mistrzostwach świata fot. Archiwum
Kajakarstwo. Anna Włosik wywalczyła miejsce w reprezentacji Polski i w przyszłym roku będzie się starać o kwalifikację olimpijską

O Annie Włosik (KKW-29 Kraków) głośniej zrobiło się w poprzednim sezonie, kiedy stawała na podium najważniejszych międzynarodowych imprez w kategorii młodzieżowej (do 23 lat). W tym roku wiosłowała już wśród seniorek i też pokazała się z dobrej strony. Startowała w Pucharze Świata, mistrzostwach Europy i globu, a przyszłym roku ma walczyć o miejsce w kadrze na igrzyska w Rio de Janeiro.

Początek sezonu był świetny. Krakowianka zajęła w K-2 na 1000 m 3. miejsce w PŚ w Mediolanie (z Agnieszką Kowalczyk z AZS AWF Gorzów Wlkp.) i 4. w Racicach (z Eweliną Wojnarowską z Warty Poznań). W mistrzostwach Europy w Brandenburgu w tej konkurencji popłynęła z kolei z Edytą Dzieniszewską (Sparta Augustów), a zmagania ukończyły na 4. pozycji.

W drugiej części sezonu Włosik wzięła udział w mistrzostwach świata w Moskwie, startując już indywidualnie. W K-1 na 1000 m była 5. w finale B, a na 5000 m zajęła 13. lokatę. Listę występów uzupełniają Akademickie Mistrzostwa Świata w Mińsku, w nich z koleżankami zajęła w K-4 na 500 m 4. miejsce.

– Ogólnie rewelacji nie było, ale jest dobrze, widzę naprawdę duży postęp _– mówi Włosik. – _Udało mi się osiągnąć cel na ten sezon, czyli pojechać na mistrzostwa Europy i świata. Wynik jest, jaki jest, mogło być lepiej, ale to i tak są moje najlepsze osiągnięcia. Ja jestem zadowolona ze swojej postawy.

K-1 i K-2 na 1000 m to jednak w przypadku kobiet nieolimpijskie konkurencje. Aby pojechać do Rio de Janeiro, trzeba pływać w innych – np. K-2 lub K-4 na 500 m – ale rywalizacja w polskiej kadrze jest ogromna. Czwórka sięgnęła po srebro ME i MŚ, dwójka Karolina Naja (AZS AWF Gorzów) i Beata Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz) z Moskwy przywiozła brąz.

–_ Trener postawił na inne zawodniczki, bo po prostu były teraz ode mnie lepsze. Dobrze wiedziałam, jaka jest sytuacja, zresztą pokazały to eliminacje w Polsce. Nie mam na co się żalić _– dodaje Włosik.

24-latka w debiutanckim sezonie wśród seniorek zdobyła miejsce w reprezentacji, zebrała doświadczenie. W przyszłym roku będą już kwalifikacje olimpijskie, krakowianka chce powalczyć o przepustkę do Brazylii. – Następny sezon będzie bardzo ważny. Nie zamierzam się poddawać. Widzę postępy i to mnie motywuje do dalszej pracy – mówi nasza zawodniczka.