Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zróbmy razem referendum

Arkadiusz Maciejowski, Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Wiśniewski
Inicjatywy. W jakich ważnych kwestiach dla Krakowa powinni wypowiedzieć się jego mieszkańcy? Czekamy na Państwa propozycje pytań.

Do połowy października radni Platformy Obywatelskiej mający większość w Radzie Miasta Krakowa podejmą decyzję o drugim w tym roku miejskim referendum. Najważniejszą kwestią będą pytania, jakie zostaną w nim zadane. Na pewno pojawi się to dotyczące strefy płatnego parkowania.

– Chcielibyśmy mieszkańców zapytać, czy chcą dalszego jej rozszerzania, bo ten temat budzi bardzo duże emocje – przyznaje radny Dominik Jaśkowiec (PO).

Radni mają zamiar zorganizować referendum wraz z drugą turą wyborów samorządowych, zaplanowaną na 30 listopada. Zadawanie w nim tylko jednego pytania byłoby marnotrawstwem pieniędzy (koszty organizacyjne to około milion zł).

Pojawia się więc okazja, aby poznać opinię mieszkańców przynajmniej w kilku kluczowych dla Krakowa tematach. Trzeba jednak uniknąć błędów z majowego referendum, w którym były cztery pytania, ale zbyt ogólne. Na łamach „DP” eksperci od transportu krytykowali chociażby pytanie o metro. „Było referendum, które odpowiedziało na pytanie, czy chcemy metra, a nie jakiego chcemy metra” – oceniał prof. Krzysztof Stypuła z Politechniki Krakowskiej.

Również prezydent Jacek Majch­rowski uważa, że jeśli miałoby być kolejne referendum, to pytania tym razem muszą być konkretne, np. w sprawie strefy płatnego parkowania. – Mieszkańcy musieliby wiedzieć konkretnie, o jaki docelowo teren chodzi, można dołączyć mapę. To nie mogą być pytania na zasadzie, czy chcesz być młody, piękny i bogaty – dodaje prezydent Majchrowski.

Właśnie dlatego wspólnie z Czytelnikami „Dziennika Polskiego” chcemy zaproponować radnym konkretne pytania, które mogłyby pojawić się w referendum. Mamy już kilka propozycji (zob. ramka obok).

Radni planują, aby jedno z pytań dotyczyło edukacji, np. stołówek szkolnych. Nie mają jeszcze sprecyzowanego pytania, ale mogłoby ono brzmieć tak, czy krakowianie chcą powrotu publicznych stołówek szkolnych, dofinansowywanych z budżetu miasta.

Mogłoby również pojawić się pytanie o metro. – Są gotowe trzy warianty pierwszej linii z Nowej Huty do Bro­nowic i mieszkańcy mogliby odpowiedzieć, który im najbardziej odpowiada, tylko wcześniej musiałaby być duża kampania pokazująca te warianty ­– mówi Stanisław Albricht, autor koncepcji metra w Krakowie. – Trzeba brać pod uwagę, że studium wykonalności, ale również analizy i badania geologiczne czy archeologiczne mogą wpłynąc na modyfikację tras. Nie będą to wprawdzie ostateczne wersje, ale na pewno mieszkańcy wskazaliby, który wariant jest im najbliższy ­– dodaje Albricht.

Na państwa propozycje pytań, które powinny znaleźć się w referendum czekamy do 1 października, wszystkie trafią do radnych miejskich. – Chętnie poznamy też sugestie mieszkańców – przyznaje radny Jaśkowiec.

Można wysyłać je na adres [email protected].

PROPOZYCJE PYTAŃ REFERENDALNYCH

LIKWIDACJA SZKÓŁ. Czy w Krakowie należy likwidować szkoły, w których jest najniższy poziom nauczania i przenosić uczniów do lepszych placówek?

PODATKI. Czy osoby płacące podatki w naszym mieście powinny mieć zniżki za usługi komunalne (np. korzystanie z wody, przejazdy komunikacją zbiorową)?

ZMIANA SYSTEMU KOMUNIKACJI. Czy powinny zostać wprowadzone zmiany siatki połączeń komunikacji miejskiej, tak aby linii tramwajowych było mniej, ale jeździły z większą częstotliwością, np. co 3 minuty?

BILETY PRZYSTANKOWE. Czy w krakowskiej komunikacji publicznej należy wprowadzić bilety pozwalające przejechać 5, 10 lub 15 przystanków? Jednocześnie powinny zostać utrzymane dotychczasowe bilety czasowe, aby pasażer miał wybór. Dzięki biletom przystankowym podróżny nie musiałby się już jednak martwić, że np. jego autobus stoi w korku, a bilet traci ważność.

METRO. Jaką trasą powinno być poprowadzone krakowskie metro? Przygotowane zostały już trzy przykładowe warianty trasy z Nowej Huty do Bronowic. Krakowianie mogliby wypowiedzieć się, która najbardziej im odpowiadała.

STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA. Czy strefa powinna być jeszcze poszerzana o kolejne części miasta?

BUDŻET OBYWATELSKI. Czy miasto powinno zwiększać co rok kwoty budżetu obywatelskiego?

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski