Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrównoważony wierny rzymianin

Redakcja
ULISSE dello Stradone Vesuviano, właściciel Izabela Zielińska (http://mastino.ovh.org)
ULISSE dello Stradone Vesuviano, właściciel Izabela Zielińska (http://mastino.ovh.org)
Potrafi budzić respekt i strach a jednocześnie czułość i uwielbienie. Jego siła jest fascynująca, ale obrócona w złej sprawie może stać się ogromnym zagrożeniem. Rzecz o mastifie neapolitańskim, wielkim psie o wielkim sercu.

ULISSE dello Stradone Vesuviano, właściciel Izabela Zielińska (http://mastino.ovh.org)

Rasy psów

Niektórzy naukowcy mówią, że mastif neapolitański jest prastarą rasą wywodzącą się jeszcze z czasów rzymskich. Według przypuszczeń pies ten mógł być wykorzystywany przez legiony rzymskie jako zwierze pociągowe. Ciągnął sprzęt wojskowy, w trakcie rzymskiego podboju Europy. Trudno się dziwić - ważące 70-80 kg zwierzę, mierzące do 75 centymetrów w kłębie, imponowało siłą. Podporządkowane człowiekowi, stawało się jego wiernym niezwykłym pomocnikiem, który w każdych warunkach i tylko za jedzenie, ciężko pracował.

Inni naukowcy twierdzą, że mastify neapolitańskie służyły rzymianom także do stróżowania przy domach, oraz do pilnowania stad kóz i bydła, a także były wykorzystywane do pracy w rzymskiej policji. Spory dotyczą też nazwy psa. Niektórzy wywodzą ją z języka celtyckiego, inni z łacińskiego. Jedno jest pewne, że po raz pierwszy mastif neapolitański został pokazany na wystawie psów w Mediolanie dopiero w 1914 roku, a właściwą hodowlę rozpoczęto 60 lat temu. Odrodzeniu tej rasy przysłużył się włoski malarz Piero Scanziani, który założył związek kynologiczny mastifa neapolitańskiego, ratując go w ten sposób przed wyginięciem. Obecnie w Polsce istnieje kilka profesjonalnych hodowli mastifów neapolitańskich; pierwszy miot w naszym kraju przyszedł na świat dopiero 23 lata temu.

Mastif jest potężnym psem, muskularnym, o dużych owalnych łapach, o krótkiej głowie i jakby "za dużej" skórze, zwłaszcza w okolicach głowy. Jego umaszczenie jest przede wszystkim szare, ale także czarne lub kremowe. Sierść, choć krótka, jest przez zwierze obficie gubiona. Warto pamiętać, że mastify lubią się ślinić.

Wbrew pozorom te wielkie psy są łagodne i zrównoważone, ale sprowokowane walczą do końca; są wiernymi obrońcami. Inteligentne czujne, zwinne, szybkie, nie są z natury wybitnie posłuszne. Wymagają konsekwentnego wychowania, dobrego szkolenia i mocnej ręki właściciela, bo w przeciwnym razie zdominują otoczenie. Dlatego przeznaczone są dla tych bardziej doświadczonych. I jak mówią hodowcy, w żadnym wypadku nie wolno kształcić tego zwierzaka na psa obronnego.

Mastif to typowy pies jednego właściciela, który z rodziny wybiera sobie "swojego szefa" i jest mu bezgranicznie oddany, nie tylko w miłości, ale także w zazdrości czy obronie. Bardzo przywiązuje się do swojego pana, a oddany do innego domu, na chwilę czy też na stałe, na ogół nie może się pogodzić ze stratą swojego opiekuna i nie chce akceptować nowego. Potwornie tęskni.

Na forum internetowym dla psiarzy Kajka pisze: "Mam mastifa od 4 lat, to cudowne zwierzę, ale ma swój charakter, jest uparty i dominujący; wprowadza bardzo dużo ciepła. Jest troskliwy w stosunku do dzieci, nie polecam jednak osobom w małych mieszkaniach. Psy te wymagają przestrzeni i dużej ilości czasu, który trzeba im poświęcać. Straszne pieszczochy. Miałam różne psy ale moja miłość do mastifów nie wygasa odkąd mam mojego".

Koszt szczeniaka to ok. 2300 zł

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski