Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS lepszy od OFE

EMERYTURY. ZUS wciąż przynosi większy dochód przyszłym emerytom niż OFE. Jak wyliczyli specjaliści z Money. pl najlepszy OFE od początku istnienia zarobił dla swoich członków 33,7 proc. W tym czasie składki w ZUS urosły o 51 proc.

Jak wynika z rankingu Money. pl od początku istnienia, czyli od stycznia 2000 roku do czerwca tego roku stopa zwrotu poszczególnych OFE wyniosła od 34,03 proc. do 43,77 proc. Jeśli odliczyć od tego prowizję, to stopa wyniosła od 24,65 proc. do 33,7 proc.
Z wyliczeń ekspertów Money. pl wynika, że gdyby od stycznia 2000 r. do czerwca 2009 r., czyli przez 114 miesięcy na konto najlepszego OFE wpływało 100 zł miesięcznie, to na koniec tego okresu wartość zgromadzonych środków wyniosłaby nieco ponad 15 tys. 242 zł.
Z rankingu wynika, że najlepiej pieniądze przyszłych emerytów inwestował OFE Generali, który zarobił dla nich 33,7 proc. Ponad 30 proc. zysku wypracowały również Polsat, Allianz i AIG, a prawie 30 proc. ING i PZU. Najgorzej wypadł Aviva, czyli dawny Commercial Union, który zarobił niecałe 25 proc. Podobny wynik, w granicach 25 proc. osiągnęły Bankowy i Warta.
Autorzy rankingu podkreślają, że obecne wyniki OFE są o wiele lepsze od tych z końca marca. Wówczas najlepszy, tak jak dziś, OFE Generali osiągnął stopę zysku na poziomie 22 proc., a aktywa tylko dwóch funduszy wzrosły o więcej niż 20 proc.
OFE po raz kolejny okazały się gorsze od ZUS-u. W latach 2000-2008 składki odkładane w ZUS wzrosły w sumie o 51,9 proc. ZUS okazał się po raz pierwszy lepszy od OFE w ubiegłym roku. Wcześniej wyniki nawet najgorszych funduszy były lepsze od stopy waloryzacji składek gromadzonych w ZUS.
W drugim kwartale tego roku OFE poprawiły swoje wyniki, ale są one i tak dużo gorsze niż w latach 2006-2007. Wtedy najlepszy OFE Polsat wypracował dla swoich klientów prawie 60 proc. w ciągu siedmiu lat.
Eksperci Money. pl zwracają uwagę, że gdyby od 2000 roku prowizja wynosiła 3,5 proc., tak jak to będzie od przyszłego roku, a nie 7 proc., zyski poszczególnych funduszy byłyby lepsze o ok. 5 pkt. proc. W przypadku Generali byłoby to 38,74 proc.
- To, jak nasze pieniądze pracują w OFE w dużym stopniu zależy od sytuacji na warszawskiej giełdzie - podkreśla Arkadiusz Droździel z Money. pl. - Analizując ostatnie kilkadziesiąt lat na giełdach całego świata w znakomitej większości przypadków indeksy są na wyż-szych poziomach niż wtedy. Pierwsza duża grupa otrzyma emerytury z II filara dopiero za ok. 20 lat. A wtedy, co można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, aktywa OFE przyrosną w o wiele większym stopniu niż te waloryzowane przez ZUS.
(KŻ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski