Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS szykuje się na długie kolejki. Emerytura dla 300 tys. osób więcej

Piotr Subik
Piotr Subik
Zapewnienie sprawnej obsługi podczas wzmożonego ruchu jest dla nas kluczowe -Bożena Bielawska, Oddział ZUS w Krakowie
Zapewnienie sprawnej obsługi podczas wzmożonego ruchu jest dla nas kluczowe -Bożena Bielawska, Oddział ZUS w Krakowie Pixabay
Kontrowersje. W ostatnich miesiącach roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaleją wnioski osób objętych zmianami ustawy emerytalnej.

Nawet 330 tysięcy osób więcej będzie mogło iść pod koniec roku na emeryturę po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach. A to oznacza, że taką liczbą dodatkowych wniosków składanych od października do końca grudnia 2017 r. będą musieli się zająć urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Problem dotyczy także Małopolski. W jednostkach podległych oddziałowi ZUS w Krakowie emeryturę uzyskać będzie chciało dodatkowo, według szacunków, ponad 11,5 tys. osób. A więc złożone zostanie ich prawie o jedną szóstą więcej niż zwykle (kwartalnie wpływa takich dokumentów ok. 68,4 tys.). - Zapewnienie sprawnej obsługi podczas wzmożonego ruchu jest dla nas kluczowe - mówi Bożena Bielawska z Oddziału ZUS w Krakowie.

ZUS twierdzi, że już przygotowuje się na napływ fali wniosków emerytalnych od Polaków. Nie zamierza jednak zwiększyć z tego powodu zatrudnienia. Wprawdzie pod koniec marca prezes ZUS Gertruda Uścińska obiecywała, że do dyspozycji przyszłych emerytów będzie 570 doradców emerytalnych, teraz okazuje się, że będą to obecni pracownicy sali obsługi klientów. Zmieni się tylko... zajmowane przez nich stanowisko służbowe. Doradcy m.in. przedstawią przyszłym emerytom stan indywidualnego konta emerytalnego w ZUS oraz pomogą zweryfikować dokumenty potrzebne do otrzymania emerytury. Wszystko to ma być jednak rozłożone w czasie, nie będzie czekania na ostatnią chwilę. - Będziemy wszystkich zainteresowanych zapraszać już od połowy roku i tłumaczyć oraz wyjaśniać, jakie mają możliwości do wyboru i jak będzie wyglądać ich świadczenie, gdy popracują dłużej - tłumaczy Radosław Milczarski z Gabinetu Prezesa ZUS.

Na stronie internetowej ZUS pojawi się także specjalny kalkulator, który pozwoli na obliczenie wysokości emerytury bez udziału urzędnika.

Znowelizowana przez rząd PiS ustawa o emeryturach i rentach wejdzie w życie 1 października. Przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Liczbę tych, którzy będą chcieli skorzystać z tego przywileju, oszacowano na podstawie dat urodzin klientów ZUS. Przyjmuje się, że każdego roku na emeryturę przechodzi 83 proc. uprawnionych.

Krakowski ZUS jest oddziałem, w którym każdego roku składa się najwięcej wniosków emerytalnych w Polsce. Najwięcej dodatkowych wniosków, według szacunków, zostanie jednak złożonych w Gdańsku (ponad 14 tys.) i Rzeszowie (11,8 tys.).

W ostatnim kwartale roku ZUS będzie musiał obsłużyć także 240 tys. wniosków osób, które przejdą na emeryturę na mocy obecnie obowiązujących przepisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski