Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzaj Kraków nietypowo. Na początek - śladem pisarek

Marcin Dyrcz
W bogatym planie na cały ten rok znajdują się m.in. spacery szlakiem poetów niepokornych
W bogatym planie na cały ten rok znajdują się m.in. spacery szlakiem poetów niepokornych FOT. Katarzyna Cieślik/KBF
Inicjatywa. Adresy nieoczywiste i te całkiem dobrze znane. Ścieżki kobiece, futurologiczne i poetyckie. Tematyczne poznawanie Krakowa szlakiem literatów i bohaterów książek to pomysł już nienowy.

- Spacery literackie zainaugurowaliśmy w 2014 roku i szybko zyskały zainteresowanie nie tylko krakowian, fanów literatury, ale i turystów odwiedzających miasto. To wyjątkowa okazja, by odkryć Kraków na nowo w jego nieoczywistym, literackim kontekście - mówi Urszula Chwalba, kierownik działu literackiego KBF.

Kobiecym tropem

Pierwszy spacer odbył się w sobotę. Dwie godziny zostały poświęcone znanym kobietom. Spacer rozpoczął się na pl. Kossaka, a zakończył na Rynku Głównym.

- Przywołane zostały postaci ogólnie znane, jak Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Teresa Walas, Dorota Terakowska, ale też mniej oczywiste krakowskie działaczki feministyczne, słynne aktorki czy mało znane pisarki żydowskie. W dziełach autorstwa niektórych z nich Kraków stał się tłem akcji, u innych był ledwie inspiracją, a dla wybranych po prostu nie miał znaczenia - opowiada Anna Hojwa, autorka trasy.

Poszukiwanie Baltazara

Literackie zwiedzanie Krakowa odbywa się zwykle w ostatnią sobotę miesiąca. Udział jest bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja pod adresem mailowym: [email protected].

Organizatorzy zapowiadają już następne przechadzki, które towarzyszyć będą Festiwalowi Miłosza, Festiwalowi Conrada, Festiwalowi Kultury Żydowskiej czy Dniu Dziecka.

- Szczególny będzie spacer szlakiem Baltazara Gąbki pod koniec maja, który prawie w całości odbędzie się na Wawelu. Nie zamierzamy się jednak skupiać na architekturze i burzliwych dziejach zamku, ale przede wszystkim na fantastycznych, alternatywnych historiach, które mogły się tam wydarzyć - zdradza Agnieszka Pudełko, jedna z literackich przewodniczek.

Organizatorzy zaplanowali na 2016 r. także zwiedzanie miasta szlakiem Wyspiańskiego, Conrada, Miłosza, Szymborskiej, Lema, poetów niepokornych i pisarzy żydowskich.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski