Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zwiedzaj z PTTK malownicze okolice Krakowa. Szykują się ciekawe wycieczki

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Koło Grodzkie PTTK
Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK zaprasza do udziału w 51. sezonie akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. W jej ramach można podziwiać piękne zakątki w okolicach Krakowa i lepiej poznać ich walory turystyczno-krajoznawcze. Odbywają się także wyprawy górskie. Już w najbliższych dniach aż trzy ciekawe wycieczki.

Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” jest organizowana od 1973 roku. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie po Beskidach. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest propagowanie historii i atrakcji regionu oraz aktywnego modelu spędzania wolnego czasu, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.

51. sezon akcji rozpoczął się 2 kwietnia i potrwa aż do października. W tym czasie w wybrane weekendy i dni świąteczne odbędzie się w sumie kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski.

Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Każdorazowo na miejscu zbiórki przewodnik sporządza listę uczestników wycieczki.

Szlakiem Twierdzy Kraków

Kolejna w tym sezonie wyprawa odbędzie się w sobotę 12 sierpnia, a jej tytuł to „Twierdza Kraków na raty” (część 12.). Trasa liczy ok. 10 km. Oto jej punkty i atrakcje: Prokocim (ul. Wielicka) – Park Anny i Erazma Jerzmanowskich – lokomotywownia i dawny kolejowy bunkier z II wojny światowej – zalew Bagry (część wschodnia) – Fort 50a „Lasówka” – Golikówka – most Wandy – Lasek Mogilski – Mogiła (Opactwo Cystersów).

Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na przystanku „Prokocim Szpital” przy ul. Wielickiej o godz. 9. Wymarsz na trasę o 9:15. Wycieczka zakończy się ok. godz. 15.

Na górskiej trasie

Dzień później – 13 sierpnia – PTTK zaplanowało natomiast wycieczkę górską w okolice Potaczkowej (Gorce). Trasa jest długa, o umiarkowanej trudności i liczy ok. 16 km (oraz 700 metrów przewyższeń), to ok. 6 godzin marszu. Oto punkty i atrakcje tej trasy: Mszana Dolna – Adamczykowa (612 m n.p.m.) – Potaczkowa (745 m n.p.m.) – punkt widokowy – krzyż milenijny – Olszówka (skraj) – Skalisne – Grzebień (679 m n.p.m.) – punkt widokowy – bunkry z II wojny światowej – cmentarz żydowski – Rabka-Zdrój.

Dla osób chcących wziąć udział w tej górskiej wycieczce zbiórka na Małopolskim Dworcu Autobusowym przy ul. Bosackiej o godz. 6:30 (przy stanowisku odjazdu autobusu do Szczawnicy). Wymarsz na trasę z Mszany Dolnej o godz. 8. Powrót do Krakowa jest planowany ok. godz. 20:45.

Wycieczka w Święto Maryi

To nie koniec. Na wycieczkę będzie się także można wybrać 15 sierpnia. Jej tytuł to „Niebieskim szlakiem w Święto Maryi”. Trasa liczy ok. 11 km, a oto jej punkty i atrakcje: Chełm – kopiec Józefa Piłsudskiego – niebieskim szlakiem okrężnym – klasztor oo. Kamedułów (zwiedzanie kościoła) – niebieskim szlakiem okrężnym – Wroni Dół – zoo – Wolski Dół – rezerwat „Panieńskie Skały” – Wola Justowska (dawna karczma i spichlerz) – Panieńskich Skał.

Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na pętli autobusowej Chełm o godz. 9. Wymarsz na trasę o 9:15. Wycieczka zakończy się około godz. 15:30. Uwaga! Organizatorzy informują, że należy mieć ubiór zakrywający ciało od szyi do łokci i kolan (ze względu na fakt, iż plan zwiedzania obejmuje obiekt sakralny).

Zdobywaj odznaki turystyczne PTTK

Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).

Więcej o akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” i jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.

Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski