Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzając przez dotyk

Redakcja
Makieta z brązu przy pomniku Grunwaldzkim Fot. Anna Kaczmarz
Makieta z brązu przy pomniku Grunwaldzkim Fot. Anna Kaczmarz
Kraków chce być miastem przychylnym niepełnosprawnym. Pod Wawelem mnożą się więc skierowane do nich oferty kulturalne, w tym pierwsza trasa turystyczna.

Makieta z brązu przy pomniku Grunwaldzkim Fot. Anna Kaczmarz

ZABYTKI. Pierwsza trasa turystyczna dla niewidomych w Krakowie

Wstępem do programu są specjalne zestawy map, wykonane techniką sitodruku i opisane brajlem. Zaznaczono na nich nie tylko najważniejsze zabytki Krakowa, ale także linie tramwajowe czy ulice. Mapy można wypożyczać bezpłatnie w punktach informacji turystycznej. W planach jest także stworzenie Drogi Królewskiej w miniaturze. Będzie to 12 najbardziej znanych budowli Krakowa w formie wykonanych z brązu makiet, ustawionych tuż przy swoich pierwowzorach. Na ścianach budynków pojawią się także reliefy, które dadzą niewidomym wyobrażenie o danym zabytku. Trasa będzie prowadzić od Barbakanu po Wawel. Pierwsze makiety już zostały ustawione przy Pawilonie Wyspiańskiego i Pomniku Grunwaldzkim. Dzięki specjalnemu programowi możliwe będzie odsłuchanie za pomocą komórki informacji o zabytkach.
- Chcemy, by niewidomi mogli zwiedzać Kraków rękami. Dzięki naszym nowym projektom będzie to możliwe. Każdy za pomocą dotyku będzie mógł dowiedzieć się, jak wygląda Wawel czy kościół Mariacki - mówi Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. niepełnosprawnych.
Pomysł tego projektu pochodzi z 2003 roku. Jego inicjatorką była prof. Hanna Grabowska-Pałecka, specjalistka ds. architektury dla niepełnosprawnych z Politechniki Krakowskiej. W projekcie dużą rolę odegrał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, którego pracownicy konsultowali założenia programu. Co więcej, Bogdan Dąsal zaznacza, że w przyszłości przejście Trasą Królewską zostanie włączone do zajęć tej placówki. - To dopiero początek, Biuro Turystyki Urzędu Marszałkowskiego zapewniło nas bowiem, że jeżeli projekt uda się wdrożyć w Krakowie, będzie można myśleć o kolejnych miastach Małopolski. W grę wchodzi Tarnów czy Nowy Sącz, a także Muzeum Auschwitz - dodaje Bogdan Dąsal.
W świecie takie trasy istnieją już od dłuższego czasu i świetnie służą niewidomym. Przykładem mogą być szlaki w Regensburgu w Niemczech czy w Waszyngtonie w USA.
Poza tym Urząd Miasta Krakowa zamierza także wydać ponownie przewodnik sprzed 6 lat dla osób mających trudności z poruszaniem się. Zawierał będzie zaktualizowane trasy turystyczne czy opisy zabytków przystosowanych do zwiedzania dla niepełnosprawnych. Znajdziemy tam także adresy kawiarni, barów, kin czy teatrów dostępnych dla osób, które mają problem z poruszaniem się.
Łukasz Gazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski