Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzamy dolinę Wilgi i staw przy Kaczeńcowej

(AG)
Takie widoczki to codzienność nad stawem przy ul. Kaczeńcowej
Takie widoczki to codzienność nad stawem przy ul. Kaczeńcowej Anna Kaczmarz
Zielone Spacery. Zapraszamy na ostatnią wyprawę po najciekawszych przyrodniczo zakątkach Krakowa. Tym razem biolodzy chcą nam pokazać nadwodny świat

W sobotę o godz. 9.15 Kamil Kulpiński czeka na uczestników wycieczki na przystanku MPK "Sanktuarium Bożego Miłosierdzia" przy ul. Zakopiańskiej. Dojeżdżają tam tramwaje linii 8, 10 i 22. Poprowadzi swych gości po krakowskiej Dolinie Rospudy, a konkretnie rzeki Wilgi.

To rejon dzielnicy IX Łagiewniki - Borek Fałęcki, wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym. Jest siedliskiem 30 gatunków ptaków gniazdujących oraz 50 przylatujących tutaj sezonowo.

Na tym terenie ma powstać Park Rzeczny Wilga.

Miejsce jest także interesujące pod względem archeologicznym, choć jeszcze nie było ono badane. Tutaj m.in. osadnicy wytwarzali łagwie, czyli drewniane pojemniki na wodę, od których wzięły nazwę Łagiewniki.

Silnie meandrująca rzeka Wilga umożliwia wędrującym ptakom i rybom podążającym na tarło pokonanie licznych barier i dotarcie do Wisły. Wilga to prawdziwy raj dla ryby - złocistej brzany. Charakteryzuje się bowiem kamienisto-żwirowym dnem i stosunkowo szybkim nurtem.

Drzewa nad Wilgą tworzą łęg w rejonie ul. Borsuczej. Składa się z wierzb kruchych, wiązów szypułkowych oraz czeremch pospolitych. Wśród roślin można spotkać ziarnopłon i purpurowego kuklika zwisłego. Wśród ptaków można natomiast zauważyć m.in. dzięcioła zielonego i kolorowego, mieniącego się turkusem zimorodka.

Dolina Wilgi jest ważnym korytarzem przewietrzania Krakowa.

W niedzielę Kamil Kulpiński zaprasza na spacer nad stawem przy ul. Kaczeńcowej. Zbiórka o godz. 9.30 na przystanku MPK "Kocmyrzowska" (to skrzyżowanie ul. Kocmyrzowskiej z Cienistą i Bulwarową). Dojeżdżają tu linie 1, 110, 122, 202, 422.

Staw przy ulicy Kaczeńcowej to użytek ekologiczny znajdujący się w Krakowie w dzielnicy XVI Bieńczyce. Utworzony został uchwałą Rady Miasta Krakowa z 19 grudnia 2007 roku. Obejmuje niewielki zbiornik wodny wraz z otoczeniem, położony w dolinie rzeki Dłubni, a będący częścią jednej z dłubniańskich młynówek. Całość ma powierzchnię 0,82 ha.

Użytek utworzono dla ochrony ekosystemu, będącego siedliskiem chronionych gatunków zwierząt. W jego obrębie stwierdzono wiele gatunków ssaków, 23 gatunki ptaków związanych z siedliskiem zbiornika wodnego i jego otoczeniem, wiele gatunków owadów, w tym 14 gatunków motyli, co stanowi dziewięć procent wszystkich motyli dziennych występujących w Polsce.

Wokół stawu rośnie kilkadziesiąt starych drzew (m.in. kasztanowiec biały), z których dziesięć jest pomnikami przyrody oraz wiąz szypułkowy (jeden jest pomnikiem przyrody).

Zielone spacery są organizowane dla krakowian przez Fundację Rozwoju Gmin Polskich. W tym roku odbywa się ich piąta edycja. Pierwsze rozpoczęto w 2010 r. Trwają od czerwca do końca sierpnia i są dla uczestników bezpłatne. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic, bez względu na wiek, chcących w aktywny sposób spędzić letnie weekendy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski