Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie po zmroku

Maciej Hołuj
Znany polski jazzman Jarosław Śmietana podczas "Nocy Muzeów".
Znany polski jazzman Jarosław Śmietana podczas "Nocy Muzeów". Maciej Hołuj
Kultura. Dzięki inicjatywie kierownictwa myślenickiego "Domu Greckiego" , mieszkańcy miasta i okolic mogą, jak w całej Europie, brać udział w "Nocy muzeów". To już dziś.

Już po raz szósty miłośnicy sztuk pięknych i sympatycy Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" w Myślenicach będą mogli wziąć udział w imprezach organizowanych z okazji "Nocy muzeów". "Dom Grecki" jest jedyną placówką kulturalną w mieście, gminie i powiecie, która regularnie uczestniczy w europejskiej akcji.

Na początek - ceramika
Po raz pierwszy "Noc muzeów" zawitała do Myślenic w 2010 roku. Upłynęła pod hasłem: "Rzeźba - historia i teraźniejszość". W ogrodzie muzealnym, znajdującym się na tyłach budynku przy ulicy Sobieskiego, ustawiono specjalnie sprowadzony na tę okazję piec węgierski, służący do wypalania ceramiki. Zebrani goście mogli być świadkami tego, jak wykonane przez nich figurki ceramiczne poddawane są procesowi wypalania.

Bożena Kobiałka, dyrektorka myślenickiego muzeum mówiła wówczas: - "Noc muzeów" to akcja europejska, nie widzę powodów, dla których nasze muzeum nie mogłoby wziąć w niej udziału.

Poza imprezą przygotowaną specjalnie z okazji "Nocy muzeów" "Dom Grecki" otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Można było bezpłatnie oglądać stałe ekspozycje muzealne do godziny 24. Akcja przyciągnęła do placówki rzesze odwiedzających. Ci, którzy przyszli, chwalili akcję za to, że mogą spokojnie obejrzeć wystawy, których nigdy nie zobaczyliby ze względu na brak czasu w ciągu dnia.

Muzyka, obrazy i podróże
Skoro zorganizowana w Myślenicach po raz pierwszy "Noc muzeów" cieszyła się tak dużym powodzeniem, dowodzony przez Bożenę Kobiałkę sztab postanowił kontynuować akcję. I tak w 2011 roku upłynęła ona pod znakiem malarstwa Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Po raz pierwszy odbyły się także zajęcia dla dzieci. Wieczór zwieńczył koncert w wykonaniu Pauliny Bisztygi i Romana Ślazyka.

W 2012 roku muzeum zaproponowało myś-leniczanom noc pod znakiem podróży. Otwarto interesującą wystawę Wojciecha Cejrowskiego, znanego podróżnika, który boso przemierza najodleglejsze zakątki świata, w przymuzelanym ogrodzie znakomity koncert zagrali: australijski bard Billy Neal oraz znakomity, a nieżyjący już polski jazzman i bluesman Jarek Śmietana.

W 2013 roku "Noc muzeów" upłynęła w "Domu Greckim" pod znakiem wspaniałej, unikatowej wystawy pochodzących z kolekcji znanej krakowskiej kolekcjonerki Katarzyny Sosenko flakonów na perfumy i akcesoriów toaletowych. Odbyła się także gra terenowa "Śladami myś-lenickich bohaterów", natomiast w ogrodzie muzealnym można było oglądać kolekcję starych samochodów.

Przed rokiem do muzeum zawitało malarstwo wspaniałego polskiego artysty Jerzego Dudy-Gracza. Miłośnicy talentu tego wybitnego malarza mogli obejrzeć wystawę obrazów, które powstały pod wpływem muzyki Fryderyka Chopina.

Zaproszenie na dzisiaj …
Tym razem "Dom Grecki" zaprosi swoją publiczność na "Noc muzeów" pod hasłem: "Zatrzymać czas …". O propozycjach na dzisiejszy wieczór mówi Bożena Kobiałka:

- W naszym muzeum zagościła w tym roku interaktywna wystawa "Nauki dawne i niedawne", przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Ekspozycja ukazuje zwiedzającym ciekawostki i eksperymenty w takich dziedzinach, jak: astronomia, fizyka i matematyka. Na specjalnie przygotowanych przez naukowców-edukatorów z UJ stanowiskach, przeprowadza się podczas zwiedzania eksperymenty naukowe, by np. zobaczyć obraz swego głosu, zmierzyć czas różnymi przyrządami od piaskowej klepsydry poczynając, na pomiarach patronimicznych kończąc, zrozumieć wreszcie, jak starożytny abakus przyczynił się do skonstruowania komputera i poeksperymentować ze sposobami liczenia.

Cała wystawa jest działającym laboratorium, gdzie można samodzielnie przeprowadzić eksperymenty naukowe. Wernisaż zaplanowano na godzinę 18. O 20 goście zostaną zaproszeni do ogrodu muzealnego na koncert poezji śpiewanej "Dni, których nie znamy...". Krakowscy artyści muzycy zaśpiewają utwory Marka Grechuty. Oczywiście muzeum będzie w tym dniu otwarte dla zwiedzających do godz. 0.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski