Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzimy zamek w Pieskowej Skale [ZDJĘCIA]

Marcin Dyrcz
Pieskowa Skała odzyskała dawny blask
Pieskowa Skała odzyskała dawny blask fot. Adam Wojnar
Zabytki. Zakończyły się ponaddwuletnie prace remontowo-konserwatorskie w Pieskowej Skale, najlepiej zachowanej twierdzy na Szlaku Orlich Gniazd. Od czwartku na zwiedzających czeka nie tylko odnowiony zamek, ale i nowoczesne ekspozycje muzealne.

W trakcie prac zużyto ponad 120 ton piasku, 90 ton kamienia, 30 ton tynków i ponad 900 litrów farby.

- Pierwszy etap remontu w 2013 roku polegał na wymianie dachu, a następnie rozpoczęliśmy dwuletni cykl remontowo-konserwatorski polegający przede wszystkim na uporządkowaniu i rekonstrukcji tynków na elewacjach - mówi prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, któremu podlega Pieskowa Skała.

Poprzednie kompleksowe prace na zamku prowadzone były w latach 1949-1970 pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego, któremu zawdzięczamy współczesny wygląd budowli.

- Zamek jako olbrzymia bryła zawieszona na skale wyglądał przed remontem na obiekt zdewastowany. Było to tylko wrażenie związane z degradacją ścian. W trakcie prac okazało się, że oryginalnych XVII-wiecznych tynków jest dużo więcej niż się spodziewaliśmy. Zostały starannie zakonserwowane. Zabezpieczono również fragmenty polichromii oraz uruchomiono wreszcie przepiękny zegar na jednej z __wież. Zamek jest jak nowy - dodaje prof. Ostrowski.

Na turystów i miłosników historii czekają w Pieskowej Skale atrakcyjne wystawy prezentujące m.in. przemiany w dziejach sztuki europejskiej, malarstwo angielskie oraz historię zamku.

Nowa oferta edukacyjna obejmuje zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów podzielone na bloki tematyczne dotyczące m.in. języka ornamentów czy historii ubioru.

- Całość prac remontowych kosztowała około 15 milionów złotych, z tego około 9 mln to środki pochodzące z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczeg, a także funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych - podsumowuje prof. Ostrowski.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski