Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zwinogrodzka, Sellin, Gawin oraz Kurski. Oni będą decydować o polskiej kulturze [WIDEO]

Wacław Krupiński
Jarosław Sellin i Wanda Zwinogrodzka
Jarosław Sellin i Wanda Zwinogrodzka Fot. Bartek Syta i Julita Szewczyk/google+
Personalia. Potwierdziła się niemal w całości nasza poniedziałkowa informacja na temat spodziewanych nominacji na wiceministrów kultury. To: Jarosław Sellin, Wanda Zwinogrodzka, Magdalena Gawin oraz Jacek Kurski.

Jako pierwszy nominację na sekretarza stanu odebrał poseł PiS Jarosław Sellin - pełnił tę funkcję w latach 2005-2007. Wcześniej był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ma być odpowiedzialny za kwestie związane z największymi inwestycjami infrastrukturalnymi, finansowanymi z funduszy europejskich oraz ze środków budżetowych w ramach programów wieloletnich. Będą mu też podlegały muzea oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kolejni członkowie kierownictwa resortu otrzymali rangi podsekretarzy stanu.

WIDEO: Spór o TK. "To Platforma pierwsza zamachnęła się na Trybunał" kontra "PiS idzie po bandzie"

Źródło: TVN24/x-news

To Wanda Zwinogrodzka (absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie; obecnej Akademii Teatralnej). Od 1994 r. związana z Programem 1 TVP m.in. jako zastępca kierownika Redakcji Repertuaru Filmowego i Teatralnego. W latach 2006-2012 szefowała Teatrowi TV. Będzie nadzorowała szkolnictwo i uczelnie artystyczne, edukację kulturalną oraz narodowe instytucje kultury, w tym teatry, filharmonie, opery.

Po transformacji 1989 r. pisała recenzje teatralne do „Gazety Wyborczej”, w latach ostatnich - autorka „Gazety Polskiej”, w której m.in. ostro krytykowała Jana Klatę w artykule „Na ziemi jałowej”. To w nim, komentując wypowiedź obecnego dyrektora Starego Teatru o wojnie kulturowej i o tym, że „druga strona jedynie deprecjonuje naszą twórczość, próbuje zamykać nam usta”, puentowała: „Bo lewicowy wrzask paraliżuje jej zdolność artykulacji. Trzeba go wyciszyć, żeby w ogóle przemówić”.

Z kolei Magdalena Gawin - doktor historii, od kilkunastu lat zawodowo związana z Instytutem Historii PAN - ma zajmować się ochroną zabytków i mecenatem państwa w kulturze.

Jacek Kurski - jak wyjaśniał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński na falach radiowej Trójki - ma pracować „na krótki czas”, by dokonać analizy struktury ministerialnej oraz restrukturyzacji Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Te nazwiska wraz informacją o wręczeniu nominacji pojawiły się wczoraj w komunikacie na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłem PiS jest też Krzysztof Czabański - który ma być pełnomocnikiem premiera ds. przekształcania mediów publicznych. Ma odpowiadać za przekształcenie TVP, Polskiego Radia (był jego prezesem w latach 2006-2009) oraz Polskiej Agencji Prasowej (w przeszłości był prezesem PAP) ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury, co sprawi, że będą mogły w pełni realizować swą misję.

W poprzednim rządzie w resorcie kultury było trzech wiceministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski