Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie na dziecko

S
PORADNIK RODZINNY

   - Moje dziecko często choruje i muszę brać zwolnienie. Czy to prawda, że przysługuje mi tylko określona ilość dni w roku?
   
   Korzystanie ze zwolnienia jest uzasadnione, jeśli poza osobą ubezpieczoną inni członkowie rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym nie mogą zapewnić dziecku lub innemu członkowi rodziny opieki. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym. Za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
   Przez okres zwolnienia od wykonywania pracy przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie dłużej jednak niż 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad dziećmi do 14 lat, i 14 dni, jeśli opieka dotyczy innego członka rodziny. Opiekując się dzieckiem i chorym członkiem rodziny łącznie przysługuje nam w roku 60 dni. Pamiętajmy, że niezależnie od liczby chorych dzieci bądź innych członków rodziny przysługuje nam w roku tylko 60 dni.
   Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem również, gdy opiekuje się dzieckiem do 8 lat, a zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do których dziecko uczęszcza. Może z niego skorzystać także małżonek, jeśli żona z powodu porodu lub choroby nie może sprawować opieki nad dzieckiem do 8 lat.
   Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa prawna: ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 12 lipca 1999 nr 60/1999, poz. 636. (S)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski