Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot partycypacji i kaucji w TBS-ach

Sławomir Bobbe
Kwoty do zwrotu. Teoretycznie TBS ma nawet rok na zwrot partycypacji od momentu wyprowadzki lokatora rezygnującego z mieszkania w zasobach towarzystwa. W praktyce zwrot ten następuje zazwyczaj w ciągu miesiąca.

Mieszkania w budynkach wznoszonych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego od początku cieszą się dużą popularnością. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wiązać się na wiele lat kredytami.

Więcej chętnych niż lokali

Chętnych na mieszkania w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego jest zwykle sporo. W większości miast, gdzie tego rodzaju towarzystwa budownictwa funkcjonują, oczekujących na przydział lokum jest często około 100, ale bywa, że w jednym mieście nawet ponad 2 tysiące rodzin znajduje się na liście zapisanych na przydział. Zainteresowanie mieszkaniami z zasobów TBS jest duże, bo wpłacasz niewielką część wartości mieszkania i możesz mieszkać, jak u siebie. Przed przeprowadzką należy jednak uregulować pierwsze płatności. To partycypacja i kaucja za mieszkanie.

Kwota partycypacji stanowi jednorazowy, finansowy wkład w budowane lub już wybudowane mieszkanie. Kto zapłaci partycypację, ten automatycznie zyskuje prawo do wynajęcia mieszkania w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Każde TBS samo ustala wysokość partycypacji w oparciu o swój regulamin. Z reguły jest to 30 procent wartości mieszkania. Przykładowo: 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 66 metrów kwadratowych, do tego wykończone pod klucz, warte jest 200 tysięcy złotych, a zatem partycypacja wyniesie 60 tys. zł. Zanim osoba wpłacająca partycypację (czyli partycypant) przeleje określoną kwotę na konto wskazane przez TBS, musi podpisać z towarzystwem umowę o partycypację, zwaną umową partycypacyjną. Zazwyczaj w ciągu miesiąca od podpisania z TBS tej umowy, klient musi wpłacić określoną kwotę partycypacji. Ten moment przypada - w przypadku budowanych mieszkań - na około 1,5 roku przed zasiedleniem lokalu.

Kaucja obowiązkowa

Kolejny koszt po stronie przyszłego lokatora to kaucja za mieszkanie TBS. Stanowi ona przeważnie trzykrotność czynszu za zarezerwowane mieszkanie (czasem jest to na przykład sześciokrotność). W sytuacji wspomnianego 3-pokojowego mieszkania czynsz wyniesie około tysiąca złotych miesięcznie, więc trzeba będzie wpłacić kaucję w wysokości mniej więcej 3 tysięcy złotych.

O ile partycypacja musi być uregulowana z dużym wyprzedzeniem, na kilkanaście miesięcy przed przeprowadzką do nowego lokum, o tyle kaucja jest wymagana tuż przed zasiedleniem. Najczęściej klient musi ją wpłacić przed zawarciem umowy najmu, zwykle na tydzień przed zasiedleniem mieszkania. Kaucja, podobnie, jak partycypacja, są kwotami jednorazowymi do zapłaty, każdorazowo wyliczane są dla konkretnych mieszkań. Nowi mieszkańcy muszą natomiast co miesiąc płacić, jak wszyscy inni lokatorzy, czynsz.

Zwrot partycypacji

Gdy lokatorzy decydują, że nie chcą dłużej mieszkać w bloku TBS, mogą zrezygnować. Najpierw muszą złożyć pisemną rezygnację z najmu. Wtedy ruszy procedura. To, co zainwestowali przed przeprowadzką, teraz odzyskają. Kwota partycypacji podlega rewaloryzacji i jest zwracana wpłacającemu, gdy ten zechce rozwiązać umowę najmu. Podlega ona zwrotowi przeważnie na rzecz najemcy, ewentualnie na rzecz jego następców prawnych.

Zgodnie z Ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, kwota zwracanej przez TBS partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworze-niowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy. Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie ma prawa odmówić zwrotu partycypacji. Ta bowiem została pobrana w jednym celu - częściowego pokrycia kosztów budowy mieszkania.

Zwrot kaucji

Tak samo dzieje się w przypadku kaucji: ta jest rewaloryzowana i zwracana najemcy po rozwiązaniu umowy, pod warunkiem, że najemca nie zalegał z zapłatą czynszu względem TBS. Jeśli lokator nie płacił regularnie czynszu i powstało zadłużenie, zwrot kaucji zostanie pomniejszony o zaległość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski