MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot w sprawie miejskiej spółki Kraków 2050. Naczelny Sąd Administracyjny: uchwała o jej likwidacji nie ma mocy prawnej

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Miejska spółka Kraków 2050 powstała w 2022 roku, dla zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków
Miejska spółka Kraków 2050 powstała w 2022 roku, dla zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków fot. Anna Kaczmarz
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził we wtorek (2 lipca), że uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020 jest nielegalna – poinformował portal lovekrakow.pl. Budząca wiele kontrowersji i emocji sprawa ciągnie się od kilkunastu miesięcy. W kwietniu 2023 roku Rada Miasta Krakowa zdecydowała o likwidacji spółki (zarządzającej m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków), która z kolei zaskarżyła tę uchwałę RMK do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

W efekcie w kwietniu 2024 WSA wstrzymał proces likwidacji spółki Kraków 5020, do czasu wydania ostatecznego rozstrzygnięcia, a sprawę przekazano do NSA. Werdykt zapadł 2 lipca. Jak podaje lovekrakow.pl sędziowie stwierdzili dziś, że rada miasta nie może podejmować uchwał o losie komunalnych firm bez udziału organu wykonawczego – walnego zgromadzenia (w tym przypadku jest nim prezydent Krakowa).

– Od początku wiedzieliśmy, że postępujemy zgodnie z prawem. Czuję satysfakcję, ale tylko częściową. Szybko nie będziemy w stanie odbudować strat wizerunkowych, które ponieśliśmy wcześniej z powodu zmasowanej akcji hejterskiej. Musimy wszyscy pamiętać, że za każdą instytucją, również za spółką, którą kieruję – stoją ludzie. Oni muszą mieć pewność, że następnego dnia będą mieli gdzie pracować – stwierdziła prezes spółki Kraków 2050 Izabela Błaszczyk w rozmowie z portalem lovekrakow.pl.

Batalia o spółkę Kraków 2050. Tysiące podpisów pod obywatelskim projektem uchwały

O problemie pisaliśmy wielokrotnie. Batalia o „Kraków 5020” trwa od wiosny ubiegłego roku. Miejska spółka powstała na początku 2022 roku, wydzielono ją Krakowskiego Biura Festiwalowego, dla zarządzania m.in.: Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, punktami informacji turystycznej. Przedsięwzięciu od początku towarzyszyły kontrowersje związane przede wszystkim z wysokimi kosztami prowadzenia spółki oraz utworzeniem i prowadzeniem przez nią drugiej miejskiej telewizji (zamknięto ją w listopadzie 2023 roku).

Na początku 2023 roku powstał pierwszy w historii Krakowa obywatelski projekt uchwały pod którym podpisy zbierano online – w sprawie likwidacji spółki Kraków 2050. Dokument ten, a potem kolejny dotyczący tej kwestii zostały przyjęte przez RMK w kwietniu ubiegłego roku (wbrew woli ówczesnego prezydenta Jacka Majchrowskiego). Potem uchwałami zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny.

W międzyczasie, jesienią ubiegłego roku, WSA stwierdził m.in., że pełne kompetencje do podejmowania decyzji w sprawie „Krakowa 2050” ma prezydent (Majchrowski), który oświadczył, że likwidować spółki nie zamierza, chce natomiast „wcielić” ją do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Majchrowski przyjął także uchwałę – obecnie obowiązującą - o połączeniu „Krakowa 2050” i ARMK.

Co dalej z miejską spółką? Decyzje w tej sprawie leżą teraz w gestii prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

Projekt CPK zostaje, jednak będzie zmodyfikowany

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski