Zwycięstwa krakowian przed walką o kadrę

(ART)
Paulina Uryga (AZS AGH)
Paulina Uryga (AZS AGH) fot. Andrzej Wiśniewski
Pływanie. Reprezentanci krakowskich klubów z powodzeniem startowali w zawodach Grand Prix Pucharu Polski, które odbyły się w Opolu.

Dla większości z nich to forma przygotowań do mistrzostw kraju na długim basenie (28-31 maja w Szczecinie), które będą równocześnie kwalifikacją do kadry na mistrzostwa świata w Kazaniu. Na razie więc na spektakularne wyniki raczej nie można liczyć (choć w Opolu Anna Dowgiert ze Śląska Wrocław przepłynęła 50 m stylem motylkowym w 26,25 s, to czas lepszy o 0,11 s od jej rekordu Polski).

W ekipie spod Wawelu wyróżnili się zawodnicy AZS AGH: Mateusz Wysoczyński i Paulina Uryga, którzy najczęściej stawali na podium. Wysoczyński, walczący o powrót do reprezentacji kraju, wygrał na 200 m stylem dowolnym (1.52,90), był 2. na 200 m motylkowym i 100 m grzbietowym oraz 3. na 50 m delfinem.

Uryga z kolei zdominowała rywalizację kobiet w stylu klasycznym. Trzykrotnie była w czołowej trójce: zwyciężyła na 100 m (1.11,93), była 2. na 50 m oraz 3. na 200 m. Do tego na 200 m zmiennym uzyskała 2. czas.

Ze zwycięstwa mógł się również cieszyć ich klubowy kolega Marcin Suzin, który okazał się najlepszy na 200 m stylem zmiennym (2.06,25). Ponadto z akademickiej ekipy dwukrotnie miejsca na najniższym stopniu podium wywalczyła kraulistka Anna Kawecka (50 i 100 m), a raz podobna sztuka udała się Maciejowi Hołubowi (2. na 50 m „żabką”) oraz Krystianowi Bałabuchowi (3. na 200 m zmiennym). W klasyfikacji na najlepszych zawodników imprezy w kat. 19-23 lat Kawecka zajęła 7. miejsce, a Uryga 8.

Medalistów miał też Jordan Kraków. Drugie miejsce na 200 m motylkowym wywalczył Dominik Ciężkowski. Agata Magner była 2. na 200 m grzbietowym i 3. na 400 m zmiennym, a ponadto w rankingu 17-18-latek zajęła 5. lokatę.

W młodszych kategoriach wyróżnili się: Piotr Kurleto (Korona Kraków), który w punktacji 15-latków uplasował się na 2. miejscu, oraz Marcin Goraj (SMS Galicja Kraków) – 2. w kat. 14 lat.