Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwycięzca z Jordana, rekordzista z Galicji

Artur Bogacki
W klasyfikacji Grand Prix Kamila Kunka uplasowała się na 7. pozycji
W klasyfikacji Grand Prix Kamila Kunka uplasowała się na 7. pozycji Fot. Jerzy Zaborski
Pływanie. Reprezentanci krakowskich klubów znaleźli się w czołówce kilku konkurencji podczas zawodów Grand Prix Pucharu Polski, które odbyły się na 25-metrowym basenie miejscowej AWF.

To była dopiero druga duża impreza (po Polskiej Lidze Pływackiej) w nowym sezonie. W licznym gronie, z udziałem niemal całej krajowej czołówki, nie zabrakło rekordów Polski. Wśród seniorów najlepszy w historii czas na 50 m klasycznym (30,30) uzyskała Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław).

- Na początku sezonu wyniki są bardzo obiecujące. Były rekordy Polski, bardzo dużo rekordów życiowych, które dla nas są wyznacznikiem postępów zawodników - mówi Kazimierz Woźnicki, prezes Małopolskiego OZP, wiceprezes PZP i trener AZS AGH Kraków.

Pływacy spod Wawelu w imprezie u siebie wielokrotnie plasowali się na medalowych pozycjach. Zwycięstwo było tylko jedno - odniósł je w rywalizacji na 200 m stylem motylkowym 19-letni Dominik Ciężkowski z Jordana (czas: 1.59,20). Wysokie lokaty zajęły także jego klubowe koleżanki: Agata Magner - 3. na 200 m stylem grzbietowym i Wioletta Orczykowska - 3. na 100 m dowolnym, a także kolega, Dawid Murzyn - 4. na 50 m grzbietowym. Ponadto inna uczennica SMS Kraków (reprezentantka Żaka Biała Podlaska) Jowita Sieńczyk była 3. na 400 m zmiennym.

Udany występ zaliczyli również pływacy AZS AGH. Dwukrotnie w czołowej trójce uplasowały się panie: Marcelina Radlińska (była 2. na 100 i 200 m stylem motylkowym), Anna Kawecka (w stylu dowolnym 2. na 100 m i 3. na 50 m), Katarzyna Górniak (2. na 100 m i 3. na 50 m grzbietowym) i Paulina Uryga (3. na 50 m klasycznym i 200 m zmiennym). Ponadto 2. miejsce na 50 m „żabką” zajął Maciej Hołub, 3. na 200 m grzbietowym był Mateusz Ungeheuer, też 3. na 200 m dowolnym była Kamila Kunka.

W klasyfikacji na najlepszych zawodników (punktowano trzy konkurencje) z przedstawicieli krakowskich klubów tylko ta ostatnia znalazła się w czołowej ósemce - na 7. pozycji (za 200, 400 i 800 m stylem dowolnym). W tym roku może myśleć o walce o miejsce kraulistki w narodowej sztafecie w stylu zmiennym. Zresztą, w poprzednim sezonie na 200 m stylem dowolnym w czołówce krajowej listy była także wspomniana już Orczykowska.

- Z występu zawodników naszego klubu jesteśmy zadowoleni. Na __przykład Kunka ładnie popłynęła 200 metrów kraulem - mówi Woźnicki. - Przygotowujemy się do __grudniowych mistrzostw Polski (na 25-metrowym basenie - przyp.), które będą kwalifikacją do kadry na mistrzostwa Europy w __Londynie (50-metrowa pływalnia - przyp.), a to się wiąże z igrzyskami. Liczymy, że sztafety kobiet powalczą o kolejne kwalifikacje olimpijskie.
Po
mistrzostwach świata mamy jedną, na 4 razy100 metrów stylem dowolnym, jest szansa na 4 razy 100 i 4 razy 200 metrów zmiennym. W stylu grzbietowym wystartuje pewnie Alicja Tchórz, Dominika Sztandera zdecydowanie poprawiła się „żabką”, delfinistką prawdopodobnie będzie Anna Dowgiert, a z kraulistek największe szanse popłynąć ma Katarzyna Wilk
(zawodniczka AZS AWF Katowice pochodzi z Krakowa - przyp.).

Po Grand Prix powody do radości mają też w SMS Galicji Kraków. Marcin Goraj na 100 m stylem zmiennym czasem 58,86 poprawił rekord Polski 14-latków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski