Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwyciężyć mimo wszystko

Redakcja
- Piosenka pokona ból i smutek, rozjaśni nasz świat - mówiła Anna Dymna rozpoczynając wczoraj na Rynku w Krakowie finał I Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dla osób niepełnosprawnych.

Ogólnopolski Festiwal Zaczarowanej Piosenki dla osób niepełnosprawnych

- Piosenka pokona ból i smutek, rozjaśni

nasz świat - mówiła Anna Dymna rozpoczynając wczoraj

na Rynku w Krakowie finał I Ogólnopolskiego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dla osób niepełnosprawnych.

   Festiwal był ważnym akcentem trwającej przez całą niedzielę imprezy "Zwyciężać mimo wszystko", będącej ogólnopolskim spotkaniem integracyjnym ludzi chorych i niepełnosprawnych ze zdrowymi. Głównym organizatorem spotkania, które odbywało się w ramach VI Tygodnia Osób Niepełnosprawnych pod hasłem "Kocham Kraków z wzajemnością", była Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko".
   Przez cały dzień na Rynku w Krakowie odbywały się m.in. mecze koszykówki czy rugby na wózkach, a także pokazy spektakli teatralnych wyróżnione na Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Albertiana 2005. I tak m.in. w wykonaniu teatru Radwanek z Radwanowic zobaczyliśmy "Brzydkie kaczątko", zaś zespół teatru Arkana z Rokitna przedstawił spektakl "Miłość zwycięża". Niepełnosprawni sportowcy i artyści udowadniali, że motto wczorajszego spotkania integracyjnego - "Zwyciężać mimo wszystko! Pokonać cierpienie, kalectwo, śmierć! Pokonać w sobie słabości człowieka" - jest im bliskie.
   Największą publiczność zgromadził wczoraj I Ogólnopolski Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Do konkursu zgłosiło się ponad 370 osób, w Podkowie Leśnej zaśpiewało 32 półfinalistów, zaś wczoraj na Rynku w Krakowie wystąpiło 16 osób. Artyści w dwóch kategoriach wiekowych - do i powyżej 16 lat - walczyli o statuetkę Zaczarowanego Ptaszka, śpiewając w duetach z gwiazdami.
   - Tego typu akcje wyzwalają w ludziach wiele pozytywnych odruchów. Poziom artystyczny tego konkursu jest świetny, ale tak naprawdę nie o to chodzi - mówiła znana piosenkarka Urszula. - My dostajemy od tych ludzi wiele dobra, wiele energii, która jest do życia potrzebna. Nabieramy dystansu do siebie i do swoich problemów, a to się przydaje każdemu. Trzeba czerpać od nich i uczyć się tej pogody, tej siły na co dzień.
   Konkurs rozpoczęła Karolina Sawka, która w duecie z Pawłem Kukizem wykonała piosenkę "A ty całuj mnie". Następnie usłyszeliśmy m.in. Ewę Lewandowską w duecie z Anną Marią Jopek, Paulinę Gil wraz z Piaskiem, Darka Bernatka z Michałem Wiśniewskim, Nikolę Klepacz z Urszulą.
   - To spotkanie z ludźmi, którzy mają inne podejście do świata - podkreślał Grzegorz Turnau po zejściu ze sceny. - Nabiera się pokory wobec codzienności, wobec własnych trosk. Spotkanie z tymi ludźmi jest pewnego rodzaju terapią dla nas, tzw. normalnych.
   Jury, w którym zasiedli m.in. Dorota Segda, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, zdecydowało się przyznać pierwsze nagrody artystom, którzy występowali z Grzegorzem Turnauem. I tak w kategorii do 16 lat wygrał Daniel Zawodnik za piosenkę "Lecz pamiętaj naprawdę nie dzieje się nic", zaś w kategorii powyżej 16 lat Wiesława Stolarczyk-Polniak za "Cichosza".
   - To było dla mnie bardzo duże wyzwanie, ponieważ Grzegorz Turnau jest muzykiem wysokiej klasy. Cieszę się z nagrody, ale przede wszystkim z tego, że mogłam zaśpiewać z nim i z jego muzykami - mówiła Wiesława Stolarczyk-Polniak po odebraniu nagrody. - Śpiewanie jest dla mnie wyrażeniem swoich myśli i uczuć. Bogatszym niż słowa - podkreślał Daniel Zawodnik. - Ta nagroda zmieni moje nastawienie do śpiewania, wreszcie uwierzę w siebie.
   W kategorii do 16 lat II miejsce otrzymała Julia Dzierżek za "A wszystko to" z Michałem Wiśniewskim, zaś III miejsce Angela Wawrzyk "Ale jestem" z Anną Marią Jopek. W starszej kategorii wiekowej II miejsce zdobył Marcin Tylko za zaśpiewanie "O Hela" z Pawłem Kukizem, zaś III miejsce zajął Witek Dacz za "Tylko raz" z Sylwią Wiśniewską.
   Podczas koncertu Leszek Zieliński, pełnomocnik do spraw rządu dla osób niepełnosprawnych, wręczył wyróżnienie Annie Dymnej za działalność na rzecz niepełnoprawnych. Także za pomoc niepełnosprawnym Order Kawalera Uśmiechu odebrała Danuta Kawka. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki dającej nadzieję i siłę do działania "Mimo wszystko", napisanej przez Wojciecha Młynarskiego i Seweryna Krajewskiego.
   - Jestem zachwycona i dziękuję, że Anna Dymna mnie zaprosiła - mówiła Irena Santor, która objęła honorowy patronat nad festiwalem. - Niech pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze.
AGNIESZKA
MALATYŃSKA-STANKIEWICZ
Zdjęcia: Anna Kaczmarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski