Zwykle decyzję o tym, czy kogoś lubimy, podejmujemy w ciągu...

Zwykle decyzję o tym, czy kogoś lubimy, podejmujemy w ciągu pierwszych sekund. Jak zrobić rewelacyjne pierwsze wrażenie?

Vanessa Van Edwards „Złam szyfr ludzkich zachowań”

Polska

Aktualizacja:

Polska

Zwykle decyzję o tym, czy kogoś lubimy, podejmujemy w ciągu pierwszych sekund. Jak zrobić rewelacyjne pierwsze wrażenie?

©123rf

Skoro drugi człowiek ocenia twoją wartość w ciągu kilku sekund, to znaczy, że na tych kilku sekundach należy skupić całą uwagę. Fragment książki Vanessy Van Edwards „Złam szyfr ludzkich zachowań”
Zwykle decyzję o tym, czy kogoś lubimy, podejmujemy w ciągu pierwszych sekund. Jak zrobić rewelacyjne pierwsze wrażenie?

©123rf

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie? Głowa do góry, to tak naprawdę dobra wiadomość - uważa Vanessa Van Edwards, zajmująca się badaniem ludzkim zachowań.

Słuchacze siedzą w milczącym oczekiwaniu. Pittsburgh Symphony Orchestra już jest na scenie i stroi instrumenty w atmosferze wyczekiwania. W Heinz Hall zajętych jest wszystkich 2676 miejsc. Wszyscy czekają na dyrygenta Arilda Remmereita.


Rzecz w tym, że to nie on miał się pojawić na scenie. Publiczność o tym wie, orkiestra o tym wie, on sam na pewno też o tym wie. Uznany niemiecki dyrygent Christoph von Dohnányi rozchorował się zaledwie kilka dni przed koncertem, więc orkiestra musiała pilnie znaleźć za niego zastępstwo. Wybór padł na Arilda Remmereita. W ciągu zaledwie kilku dni wysoki i energiczny Norweg musiał opanować z zupełnie nieznaną mu orkiestrą cały program, który Dohnányi planował zaprezentować. Podczas rozmowy ze mną Remmereit wyznał: „Ogromnie się denerwowałem przed wejściem na scenę. Z powodu przygotowań do występu prawie nie miałem czasu spać”. Jak gdyby presji było mało, na widowni zasiadł James R. Oestreich, recenzent z „New York Timesa”.

Gdy Remmereit w końcu wchodzi na scenę, publiczność wstrzymuje oddech. Dyrygent ma tylko kilka sekund na to, aby wywrzeć świetne pierwsze wrażenie. On sam uważa, że musi „znaleźć sposób na zdobycie zaufania”. Musi przekonać słuchaczy, że zdoła im zaprezentować nowy repertuar. Orkiestrze zaś musi dać do zrozumienia, że warto iść wytyczonym przez niego tropem.

„Do podium podszedł jak nieśmiały uczniak. Na miejscu zaprezentował jednak niekwestionowaną pewność siebie, posługując się jednoznacznymi i obszernymi gestami”, zauważył Oestreich.

Remmereit wraz z orkiestrą zaprezentowali słuchaczom niezwykłe wykonanie Idylli Zygfryda Wagnera, a następnie dynamiczną wersję IV Symfonii Schumanna. Na zakończenie uraczono słuchaczy II Koncertem Fortepianowym Brahmsa i jeszcze Chopinowskim walcem na bis. Publiczność była zachwycona. „Po koncercie tematem rozmów był tylko i wyłącznie Remmereit - donosił Oestreich. - Od kilku słuchaczy można było usłyszeć, że pan Remmereit emanował radością z tworzenia muzyki. Nie dało się nie zwrócić uwagi na jego chłopięcy urok, ekspresyjność na podium i niedocenianą charyzmę, poza tym jednak niektórzy dostrzegli także nadzwyczajną relację między dyrygentem a muzykami”.

Wieść o magnetyzmie Remmereita szybko się niosła. Orkiestra z Pittsburgha wkrótce potem zatrudniła go ponownie, dyrygent miał również okazję po raz pierwszy w swojej karierze wystąpić z Baltimore Symphony, z mediolańską Filarmonica della Scala oraz zespołami filharmonii monachijskiej i wiedeńskiej.

„Muzycy w ciągu pięciu minut są w stanie stwierdzić, czy nowy dyrygent się do czegoś nadaje, czy nie”, powiedział później. Co zatem takiego udało mu się dokonać w ciągu tych pierwszych pięciu minut?

Być może zdarzyło ci się kiedyś poznać kogoś, z kim od razu nawiązałeś nić porozumienia - o kim w ciągu kilku sekund wiedziałeś, że się z nim dogadasz. Być może spotkałeś kiedyś kogoś, kto od początku ci nie pasował - nie wiesz do końca dlaczego, ale miał w sobie coś, co ci zupełnie nie odpowiadało.
1 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
yerba mate

koleszka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

https ://link.do/ sDwdj

Patrzcie jaki świetny zestaw Yerba Mate!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo