Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie codzienne pączka

ZIOB
O pączku zwykle przypominamy sobie w taki dzień jak dzisiaj. W Tłusty Czwartek pączki zjadane są w tysiącach sztuk, ale okazuje się, że ich popularność w inne dni jest także duża.

Kilka tysięcy pączków usmaży do dzisiaj zakład cukierniczy Kudelskich w Tarnowie. Wojciech Kudelski twierdzi, iż na co dzień pączki również chętnie są kupowane. Nie czekają na swoje święto. I to mimo rosnącej dla nich konkurencji; wszak w sprzedaży pojawia się coraz więcej różnego rodzaju słodkości, których receptury docierają także z zagranicy.
- Można nawet powiedzieć, że z____roku na rok popularność pączków rośnie - twierdzi pan Wojciech. - Często znowu powracają do łask, gdy klienci na przykład popróbowali ciast francuskich i____na powrót wolą tradycyjne ciasto drożdżowe. Od dziesięciu co najmniej lat pozycja pączka jest niezagrożona, popyt na nie nas zadowala. Żeby usmażyć smacznego pączka, nie potrzeba - jak twierdzą cukiernicy - szczególnych zawodowych umiejętności, ale należy skrupulatnie i z wyczuciem doglądać każdego etapu jego przygotowania. Jak podają źródła historyczne, na polskich stołach pojawił się w XVIII wieku. Pączek wprawdzie nie jest wyszukanym ciastem, lecz wielu chwali go za tradycyjną recepturę, nie wspomaganą tzw. ulepszaczami. Ale powinni unikać go ci, którzy mają kłopot z nadmiarem złego cholesterolu, gdyż jest to słodkość smażona w dużej ilości tłuszczu.
W tym roku pączki nieco podrożały, średnio o 10-20 gr, w zależności od producenta. Stało się tak przede wszystkim z powodu znacznego wzrostu cen mąki. (ZIOB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski