Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie „Kultury” w obiektywie Henryka Giedroycia

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Henryk Giedroyc - młodszy brat Jerzego przez lata fotografował codzienne życie gości i mieszkańców domu w Maison -Laffitte. Kolekcję zdjęć jego autorstwa można oglądać na wystawie „Kultura paryska. Dom i ludzie” w Pawilonie Józefa Czapskiego. Wernisaż we wtorek, o godz. 18.

- Przez ponad pół wieku działalności Instytutu Literackiego, wydawcy legendarnego emigracyjnego pisma „Kultura”, przez jego siedzibę w Maisons -Laffitte pod Paryżem, przewinęło się tysiące ludzi. Wielu z nich starało się przy pomocy aparatu fotograficznego uchwycić klimat miejsca, ducha domu i jego mieszkańców.

Nasza wystawa prezentuje tylko cząstkę tej fascynującej kolekcji - tłumaczy Agnieszka Kosińska , kierownik Muzeum Czapskich. Jednym z najważniejszych kronikarzy codziennego życia środowiska „Kultury” był Henryk Giedroyc - młodszy brat Jerzego Giedroycia, mieszkający w domu „Kultury ”. Henryk ponoć nie rozstawał się ze swoją Leicą i to właśnie za jej pomocą stworzył serię portretów wybitnych osobistości, które przez lata odwiedzały i współtworzyły dom w Maisons Laffitte.

Wtorkowy wernisaż połączony jest z wręczeniem nagrody I edycji Konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską związaną z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Otrzymała ją Monika Podkówka, autorka pracy Tropami „przygody” dziennikarskiej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na łamach „Tempo Presente”, obronionej w Zakładzie Filologii Włoskiej UJ. Z jej treścią można zapoznać się na stronie: kulturaparyska.com

Konkurs to dowód na to, że losy „Kultury” i Instytutu Literackiego niezmiennie inspirują młodych badaczy. I, jak tłumaczy Kosińska, nie ma w tym nic dziwnego. - Po pierwsze niemal wszyscy liczący się polscy pisarze ubiegłego wieku, publikowali w emigracyjnym miesięczniku. Po drugie, Archiwum Instytutu Literackiego liczy w przybliżeniu 160 metrów bieżących dokumentów: listów, fotografii, wycinków, maszynopisów. Pisząc pracę z zakresu literatury, kulturoznawstwa, stosunków międzynarodowych XX wieku , trudno się o o to bogactwo nie otrzeć i z niego nie skorzystać- tłumaczy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program odc. 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski