Żyj zdrowo. Porady znanego zakonnika ojca Jana Grande nie...

Żyj zdrowo. Porady znanego zakonnika ojca Jana Grande nie tylko na letnie dni

Anna Nowak

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

W swoich poradnikach promuje prostą kuchnię. Zachęca do zmiany nawyków żywieniowych. Przypomina o leczniczych właściwościach ziół. I zdradza przepisy. Książki z poradami ojca Grande to lektura obowiązkowa.
Żyj zdrowo. Porady znanego zakonnika ojca Jana Grande nie tylko na letnie dni
Lato daje tak wiele możliwości - stragany pełne są świeżych produktów. Ciepłe dni sprzyjają aktywności fizycznej. Ojciec Grande namawia, by z tych dobrodziejstw korzystać.

Co jeść


Warzywa i owoce najlepiej kupować u lokalnych dostawców, w gospodarstwach ogrodniczych. O tej porze szczególnie doceniajmy pomidory. I to w każdej postaci! Zawierają likopen - czerwony barwnik niezniszczalny w procesie przetwarzania, obecny także w ketchupie i przecierach.
Cztery tomy z poradami i przepisami autorstwa zakonnika z Wrocławia oferuje m.in. nasza internetowa księgarnia.- W okresie letnim jedzmy surowe. Pizzę polewajmy grubo sosami pomidorowymi - im bardziej są stężone, odparowane, o głębszym czerwonym zabarwieniu, tym lepiej - podpowiada zakonnik.

W diecie prozdrowotnej ojciec Grande zaleca jedzenie brokułów, a zwłaszcza kiełków. Zachęca, by surowe dodawać do sezonowych sałatek, twarożków, serwować na kanapkach. Znajdują się w nich całe złoża sulfurofanu (związku siarki i azotu), który neutralizuje czynniki rakotwórcze.

- Zalecam też inne warzywa z rodziny krzyżowych: kapusta powstrzymuje rozwój raka płuc, ta sama kapusta, brukselka, wspomniane brokuły i kalafior osłaniają przed wrzodami żołądka, chronią jelito grube. I jedzmy je na półsurowo - radzi.

Co pić


W upalne dni najlepiej gasić pragnienie wodą.

- Bo każda nasza komórka żyje na bazie krążącej, ciągle wymienianej wody. Moja rada - prostego zakonnika zielarza - odnosi się też do tego, by nie dopuścić do namnażania w organizmie wolnych rodników - nazwijmy je toksynami. Dlatego wypłukujmy je regularnie w najprostszy z możliwych sposobów - pijąc dużo wody! Ta zwykła, z kranu, też ma działanie osłaniające, profilaktyczne. W jej składzie jest magnez, potas i wapń...

Jak żyć


Nie mniej ważne od tego, co jemy, jest to, jak żyjemy. A lato sprzyja aktywności.

- Stresy wytrącają z równowagi układ nerwowy, co powoduje złe wchłanianie i stratę wielkich ilości selenu, cynku, magnezu, jodu itp. A osłabione komórki są podatne na choroby. Dlatego tak ogromne znaczenie ma codzienny ruch. Nie chodzi o żadne wyczyny - najzwyklejszy spacer potrafi zneutralizować stres, a tym samym zmniejszyć produkcję wolnych rodników, zapobiegając stanom zapalnym. Na spacery wychodźmy codziennie - nawet wtedy, gdy pada deszcz.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dobre rady zbawienia

Bez Radny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

A księża zawsze radzą: "NIE SAMYM CHLEBEM ŻYJE CZŁOWIEK, LECZ KAŻDYM SŁOWEM POCHODZĄCYM Z UST BOŻYCH". NIE WIERZYSZ?

Czemu o tym zapomniał?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
11

11 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Szukajcie na FB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo