Kodeks pracy do nowelizacji?
- Uważamy, że małe i średnie przedsiębiorstwa są potencjalnym źródłem wzrostu gospodarczego naszego kraju. Przygotowaliśmy harmonogram działań, które - konsekwentnie realizowane - powinny poprawić kondycję tego sektora, a tym samym całej gospodarki - mówi Mirosław Marek, dyrektor Departamentu Rzemiosła Małych i Średnich Przedsiębiorstw resortu przemysłu i handlu, współtwórca dokumentu.
W myśl propozycji resortu gospodarki, należy m.in. obniżyć podatek dochodowy dla firm oraz ułatwić dostęp do kredytów (przede wszystkim najmniejszym firmom). Niezwykle istotna jest także szeroko pojęta edukacja przedsiębiorców, tym m.in. akcja informacyjna na temat norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Rząd musiałby także wesprzeć powstanie banku informacji handlowej z prawdziwego zdarzenia. Jeśli dokument zostanie przyjęty - co wydaje się dość prawdopodobne - rząd jeszcze w tym roku będzie musiał znaleźć środki na jego realizację.
Najwięcej kontrowersji wzbudzi zapewne propozycja nowelizacji kodeksu pracy; w myśl harmonogramu, rząd jak najszybciej będzie musiał ją przesłać do Sejmu, aby jeszcze w tym roku została przyjęta. Sprzeciwi się jej przypuszczalnie minister finansów, gdyż oznacza ona wzrost zobowiązań ZUS-u. Z kolei posłowie związkowcy zapewne nie zaakceptują propozycji**zawierania z pracownikiem nieograniczonej liczby umów o pracę na czas określony.
(DSF)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?