Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zyskać 10 lat życia

Redakcja
Jak alarmują lekarze, osoby chore na cukrzycę żyją krócej średnio o 10 lat. - Najgorszemu wrogowi nie życzę zachorowania na cukrzycę. Cierpię na nią od 20 lat i wiem, jak jest uciążliwa. Atakuje wzrok, nogi, poza tym powoduje, że człowiek cały czas czuje się jakby był pijany - powiedział jeden z mieszkańców Myślenic, który przyszedł na tutejszy Rynek, gdzie zakończyła się wczoraj dwudniowa akcja "Servier - przyjaciel w cukrzycy".

Kontrola nie zaszkodzi

   Do mieszczącej się w dwóch namiotach poradni diabetologicznej od rana ustawiały się kolejki chętnych do zmierzenia poziomu cukru, pomiaru ciśnienia tętniczego oraz wskaźnika BMI (body mass index), określającego stosunek masy ciała do wzrostu, a przez to ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Właśnie osoby z nadciśnieniem tętniczym (skurczowym powyżej 140 milimetrów słupa rtęci i rozkurczowym powyżej 90 mm Hg), otyłe oraz te, u których poziom cukru (glukozy) przekracza 140 miligramów w decylitrze krwi, są szczególnie narażone na zachorowanie.
   Po wypełnieniu ankiety i przeprowadzeniu badań osoby z podwyższonym poziomem cukru kierowane były na konsultacje do dyżurującego lekarza diabetologa, który udzielał wskazówek na temat koniecznych dalszych badań oraz zmiany trybu życia, jaki wymusza choroba. Spośród przebadanych osób, jedna, u której wykryto rekordowo wysoki poziom cukru (450 mg/dl), trafiła o szpitalnej poradni diabetologicznej z objawami zaawansowanej cukrzycy.
   Badania dotyczyły głównie cukrzycy typu 2, dlatego też w kolejce najwięcej było osób starszych, powyżej 45. roku życia.
   Według szacunkowych danych na świecie na cukrzycę choruje około 200 mln osób, a aż 90 proc. z nich to chorzy właśnie na cukrzycę typu 2. Jej wykrycie możliwe jest tylko za pomocą specjalnych testów, a przez wiele lat chory może nie mieć pojęcia o chorobie, gdyż nie daje ona wyraźnych objawów.
   Każda osoba, a zwłaszcza należący do tzw. grupy ryzyka, powinna zwrócić uwagę na nagłe zasłabnięcia, zmniejszenie wagi ciała pomimo normalnego odżywiania się, częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie (picie powyżej 3 litrów płynów dziennie).
   - Często nawet i te symptomy są bagatelizowane, na przykład wzmożone pragnienie tłumaczone jest upałami. Świadomość powikłań, jakie niesie za sobą cukrzyca, jest nadal zbyt mała, dlatego tak ważne są tego typu akcje. Zresztą takie badania przesiewowe, jakie tu wykonujemy, powinny stać się obligatoryjne dla osób po 45. roku życia - mówi dr Zofia Nakonieczna, specjalista diabetolog.
   U kobiet dodatkowymi czynnikami ryzyka mogą być schorzenia endokrynologiczne, jak na przykład torbiele na jajnikach, przebyta w czasie ciąży cukrzyca oraz urodzenie dziecka ważącego powyżej 4 kg.
   "Servier - przyjaciel w cukrzycy" jest pilotażową akcją programu, który ma ruszyć jesienią tego roku. Dotychczas mieli okazję przebadać się mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Myślenic.
Tekst i fot. KAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski