Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe lekcje przyrody w ekologicznej szklarni

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Do krakowskich szkół trafi 10 kompostowników i 5 ekoszklarni
Do krakowskich szkół trafi 10 kompostowników i 5 ekoszklarni Fot. Mikołaj Suchan
O tym się mówi. Na wiosnę Zarząd Zieleni Miejskiej dostarczy do szkół kompostowniki i ekoszklarnie. Jeśli pomysł się przyjmie, zostanie poszerzony o kolejne placówki.

Chęć udziału w zielonym projekcie zgłosiło 10 krakowskich szkół, głównie podstawówek. Do wszystkich na pewno trafią kompostowniki. - Przyda się on zarówno do celów własnych szkoły, jak i edukacyjnych - przyznaje Anna Starczyk-Czerwińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 80 na osiedlu Na Skarpie.

Liście i inne odpady organiczne z 1,5 hektara terenu placówki do tej pory zabierało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. A teraz dzięki kompostownikowi będą one stanowić nawóz dla szkolnych roślin, a dla uczniów - temat dla żywych lekcji przyrody.

Od radnego do urzędników

O możliwość zakupu dla szkół kompostowników zapytał ZZM radny miejski Łukasz Wantuch. - Dzieciaki będą miały możliwość zobaczyć na własne oczy, jak przebiegają procesy biologiczne - argumentuje Łukasz Wantuch. Inicjatywa na tyle się spodobała urzędnikom, że dodali do niej coś od siebie.

- Postanowiliśmy poszerzyć ten pomysł o ekoszklarnie dla uczniów. To tak naprawdę foliowe tunele, wewnątrz których dzieci mogą uprawiać warzywa i inne rośliny - wyjaśnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM. Za ich pomocą uczniowie będą obserwować proces wzrostu marchewki czy fasoli od ziarenka po gotową do zbiorów roślinę.

Podobne szklarnie w zeszłym roku pojawiły się w pięciu placówkach w gminie Brzesko. Taką samą liczbę szkół w ekoszklarnie zamierza wyposażyć krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej. - Koszt jednej ekoszklarni z wyposażeniem to około 2,5 tys. zł - wskazuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik. W tę kwotę wliczony jest również kompostownik, który otrzyma jeszcze pięć innych szkół.

Antysmogowy ogródek

Ekologiczna szklarnia pojawi się m.in. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Urzędniczej. - Będzie ona ważnym uzupełnieniem ogrodu antysmogowego, który właśnie powstaje przy naszej szkole - opowiada nam Paulina Serednicka, dyrektorka tej placówki.

W zeszłym roku projekt specjalnego ogrodu bez sukcesu startował w dzielnicowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jednak po rozmowach z ZZM uda się znaleźć fundusze na jego realizację. - W ogrodzie znajdą się m.in. rośliny pochłaniające smog, altana do zajęć lekcyjnych oraz domek dla motyli - zapowiada Paulina Serednicka. Co więcej, antysmnogowy ogród ma być dostępny nie tylko dla uczniów, ale dla wszystkich mieszkańców Krowodrzy.

ZZM czeka na listę szkół chętnych do otrzymania kompostowników i ekologicznych szklarni. Ma ją dostarczyć urzędnikom radny Wantuch. Wtedy zielone zestawy trafią do placówek. - Stanie się to zapewne na wiosnę tego roku - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Urzędnicy podkreślają, że projekt szkolnych kompostowników i ekoszklarni to na razie eksperyment. - Jeśli będzie spore zainteresowanie ze strony innych szkół, z pewnością zostanie rozwinięty - zapewnia nas Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski