MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 lat szkoły w Łysej Górze

Redakcja
Gospodarzem uroczystości będzie dyrektor szkoły, Artur Potępa. Stanowisko piastuje dopiero od dwóch lat, pochwalić się już jednak może wieloma osiagnięciami. To za jego kadencji udało się uruchmić w placówce doskonale wyposażoną pracownię komputerową, generalnemu remontowi poddana została sala gimnastyczna, wyremontowano kilka sal lekcyjnych, na szkole położono nowy dach.

Jubileusz z "Dziennikiem Polskim"

 Już w najbliższą sobotę uroczystą mszą w kościele w Łysej Górze rozpoczną się obchody 100-lecia istnienia tamtejszej szkoły podstawowej.
 Pochwalić się także może szkoła osiągnięciami swoich wychowanków, którzy od wielu już lat biorą udział w konkursach przedmiotowych i zdobywają wysokie lokaty nawet na szczeblu wojewódzkim. - Jest to zasługa doskonałej kadry nauczycielskiej, której mam zaszczyt szefować - _mówi dyrektor Potępa. - _Są to w większości doświadczeni pedagodzy z wieloletnim stażem, nie brak także wśród nauczycieli młodych, doskonale do zawodu przygotowanych fachowców, którzy z oddaniem pracują na rzecz placówki i całego środowiska.
 Nie można tu przy okazji wspomnieć o współpracy szkoły z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Dziecięcy zespół folklorystyczny "Mali Łysogórzanie" ma dzięki temu instruktora, GOK finansuje wszelkie wyjazdy, daje pieniądze na organizację imprez, sponsoruje wyjazdy na występy.
 Obecnie w SP w Łysej Górze uczy się 232 wychowanków, ich liczba, jak w większości placówek w gminie Dębno, od kilku lat ulega zmniejszeniu.
 Źródła informacji o pierwszych latach zorganizowanej oświaty w Łysej Górze są skąpe i ograniczają się zaledwie do dwóch - niepełnej księgi protokołów rady szkolnej z okresu 1898-1911 i kroniki szkoły prowadzonej przez kierowników w latach 1902-1951. Z informacji podanej w kronice wynika, że starania o otwarcie szkoły trwały 10 lat, wynikało to między innymi z niezbyt entuzjastycznego podejścia do sprawy przez miejsową ludność. Jednak już w listopadzie 1898 roku w szkole w Łysej Górze uczyło się 200 dzieci, pierwszy szkolny budynek wzniesiono za kwotę 6 tysięcy koron. Nie licząc roku szkolnego 1914/15, nauka przebiegała normalnie, a placówka ulegała stopniowej rozbudowie i korzystnym reorganizacjom. Poważne zakłócenia w pracy placówki przyniosły dopiero działania wojenne w latach 1939-45, nawet jednak te nie spowodowały, że została ona przerwana. Po wojnie szkoła stała się siedmioklasową, w której pracowało pięciu nauczycieli. Do połowy lat sześćdziesiątych nauka odbywała się w starym budynku, w 1965 roku oddano do użytku nowy obiekt wzniesiony w ramach programu "1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego", w nim nauka odbywa się do dnia dzisiejszego.
 Szkoła nosi imię urodzonego w Łysej Górze kuratora Jana Smolenia, m.in. kuratora tajnej oświaty w okręgu krakowskim w okresie okupacji niemieckiej, a później pierwszego kuratora okręgu szkolnego śląsko-dąbrowkiego.
 Z okazji jubileuszu wydano folder. Wsparcia finansowego udzieliła Rada Rodziców oraz Zarząd Kółka Rolniczego, Zakład Ceramiczny "Kamionka", Rada Sołecka i prywatne osoby.

(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski