MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Manggha otwiera dwie wystawy, a na nich japońskie poetki i kultowe anime

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Opowieść o księciu Genjim" z kolekcji Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego oraz wystawa "Background" prezentująca szeroko pojętą tematykę tła w japońskiej sztuce m.in. mangi, anime, gier wideo czy drzeworytów ukiyo-e to najnowsze czasowe ekspozycje, na które zaprasza Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

"Opowieść o księciu Genjim"
Powstała ponad tysiąc lat temu opowieść o księciu Genjim, czyli "Genji monogatari" to dzieło damy dworu i poetki Murasaki Shikibu, stanowiące arcydzieło literatury japońskiej, zaliczana do najpiękniejszych zabytków literatury światowej.

Opowieść o księciu Genjim to powieść psychologiczna i znakomite studium epoki, opowiadające na 1100 stronach miłosne historie księcia oraz jego potomków, a także dworskie obyczaje. "Genji monogatari" to dzieło, którym inspirowali się twórcy przez ponad tysiąc lat, projektując, rysując, animując.

- To tekst kultury, który zawładnął wyobraźnią Japończyków, ale też ludzi na całym świecie. Powieść została napisana przez niezwykłą osobę: damę dworu, poetkę, postać, która potrafiła obserwować rzeczywistość dworską i celnie ją opisać - mówi Anna Król, kuratorka wystawy "Opowieść o księciu Genjim". - Od początku tekstowi towarzyszyły ilustracje. Taki zbiór ilustracji do "Genji monogatari" znajduje się w kolekcji "Mangghi" Jasieńskiego, ale mnie zainteresował wątek poetek Murasaki Shikibu i Ono no Komachi, autorek rewelacyjnej poezji miłosnej, i to im poświęcona jest zasadnicza część wystawy.

Prezentowane na wystawie grafiki to klasyczne już ilustracje mistrzów ukiyo-e – Hiroshigego czy Kunisady – to gotowe materiały dla autorów komiksów, mang i filmów animowanych, a towarzyszy im kompozycja młodej artystki, Kai Muchy, inspirowana postaciami Ono no Komachi i Murasaki Shikibu.

O życiu obu poetek poetek niewiele dziś wiadomo. Murasaki Shikibu (978–1025 lub 1031) to pseudonim artystki - nie znamy jej prawdziwego imienia, arystokratka, dama dworu, pisarka i poetka, pochodziła z bocznej linii rodu Fujiwara, który odgrywał kluczową rolę w kreowaniu kultury i polityki epoki Heian. Autorka "Genji monogatari" jest zaliczana do Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji.

Natomiast słynąca z urody Ono no Komachi (ok. 834–900), poetka okresu Heian, jedna z Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji i jedyna kobieta wśród Sześciu Mistrzów Poezji (obok mnicha Henjō, Ariwary no Narihiry, Fun’yi no Yasuhidego, Kisena Hoshiego, Ōtoma no Kuronushiego). Znamy około stu jej wierszy miłosnych.

Dzieła z kolekcji "Mangghi" Jasieńskiego dopełnia mural poświęcony poetkom autorstwa krakowskiej artystki Kai Muchy.
Wystawa czynna będzie do 3 listopada.

"Background"

Tło jest bohaterem wystawy "Background". Ta ekspozycja ma przypomnieć, że tło nie jest neutralne – jest sprawcze, a często rządzi się także inną niż ludzka logiką. Tło na wystawie odgrywać będzie rolę pierwszoplanową: zostanie ukazane jako przestrzeń zarówno kontemplacyjna, jak i skłaniająca do wnikliwej obserwacji zjawisk. O temacie opowiadają tła do prac japońskiej kultury popularnej m.in. mangi, anime, gier wideo ale też drzeworytów ukiyo-e. Kuratorzy zestawili ze sobą obiekty muzealne ze współczesnymi obrazami, kopie i oryginały funkcjonują tu na tych samych zasadach zadając pytanie o granicę między kulturą wysoką i popkulturą.

- Tło i postać często zestawiane są ze sobą jako wykluczające się przeciwieństwa. Tworząc tę wystawę staraliśmy się pokazać je jako równoprawne i dopełniające się opowieści. Chcemy skierować uwagę osób, które odwiedzą wystawę na odmienny sposób doświadczania rzeczywistości, który nie koncentruje się na narracji skupionej wokół człowieka, ale pozostaje otwarty na pozaludzkie sposoby opowiadania - Barbara Trojanowska, kuratorka wystawy.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. reprodukcje teł wykorzystanych w takich kultowych anime jak "Ghost in the Shell", "Akira", "Podniebna poczta Kiki", drzeworyty Hokusaia czy komiksy Yuichiego Yokoyamy, Tigera Tateishiego i Satoshiego Kona, elementy gier studiów FromSoftware i Kojima Productions.

Wystawa potrwa do 15 września

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Manggha otwiera dwie wystawy, a na nich japońskie poetki i kultowe anime - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski