Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1000 osób połączy 200 urządzeń w całość. Czy sobotni eksperyment łańcuchowy się uda?

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Rok temu uczestnicy połączyli ze sobą 70 urządzeń
Rok temu uczestnicy połączyli ze sobą 70 urządzeń fot. Anna Kaczmarz
Uniwersytet Jagielloński organizuje 27 maja (sobota), otwarty dla publiczności, finał V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego”. Wydarzenie odbędzie się w godz. 11-15 na terenie III Kampusu UJ, w budynku wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, przy ul. S. Łojasiewicza 11.

Ponad 1000 osób z całej Polski przyjedzie w sobotę do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Maszyny zostaną połączone w łańcuch i kolejno uruchamiane w celu przetransportowania metalowej kulki.

W tegorocznej edycji konkursu udział zapowiedziało aż 276 drużyn. Swoje urządzenia zaprezentują reprezentanci wszystkich szczebli edukacji: od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, po studentów, osoby dorosłe i całe rodziny. Podczas wydarzenia urządzenia połączone zostaną w łańcuch i kilkukrotnie uruchomione, a konstruktorzy opowiedzą o zjawiskach fizycznych towarzyszących transportowi kulki.

- „Eksperyment Łańcuchowy” to wyjątkowy projekt, dzięki któremu pokazujemy dzieciom i dorosłym, że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Pokazujemy fizykę od jej praktyczniejszej i przede wszystkim ciekawszej strony - mówi Daniel Dziob, koordynator projektu z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Jubileuszowy finał będzie rekordowy zarówno pod względem liczby uczestników, jak i atrakcji przygotowanych dla widzów - dodaje Daniel Dziob.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Fizyka wszędzie styka”, ponieważ celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że towarzyszy nam ona na każdym kroku. Organizatorzy przygotowali liczne doświadczenia, pokazy i wykłady popularnonaukowe. Będzie można m.in. przebiec się po cieczy nienewtonowskiej, zbudować most, tak jak robił to sam Leonardo da Vinci czy stworzyć przestrzenny model naczyń krwionośnych przy pomocy drukarki 3D. W tym roku wydarzenie połączone zostało z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego będzie można m.in. odwiedzić laboratoria naukowe, I Pracownię Fizyczną Instytutu Fizyki UJ oraz stanowiska studenckich kół naukowych. Biblioteka Wydziału FAIS przygotowała też akcję bookcrossingu i zachęca do bezpłatnej wymiany przeczytanych książek na inne.

Harmonogram wydarzenia:

godz. 11 - oficjalne rozpoczęcie; godz. 11-17 - pokazy fizyczne, doświadczenia, zwiedzanie laboratoriów; godz. 11.15 -14 - prezentacja drużyn oraz urządzeń, uruchomienie łańcucha; godz. 14.15-15 - wykłady; godz. 15 - ogłoszenie zwycięzców.

Rok temu, podczas IV finału eksperymentu łańcuchowego, połączono ponad 70 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych zjawisk i praw fizycznych. Do eksperymentu zgłosiło się wtedy ponad 140 drużyn z całej Polski. Skonstruowane przez nich urządzenia miały ciekawy wygląd i intrygujące nazwy np. „Kulkolandia”, „Odlot”, „Podróż przez ludzki organizm”, „Wir śmierci”, „Skrzynia grawitacji”, „Speed and Energy”.

WIDEO: Mówimy po krakosku. "Borówka czy jagoda?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski