Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują przede wszystkim normalności". Wnioski po konferencji "Edukacja bez barier"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Małgorzata Jastrzębska
Z okazji 20 – lecia kształcenia integracyjnego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Erazma Józefa Jerzmanowskiego w Wieliczce, odbyła się konferencja „Edukacja bez barier – dobre praktyki w szkole”. Gościem specjalnym wydarzenia była aktorka Anna Dymna. Dziennik Polski był patronem medialnym konferencji.

W swoim wystąpieniu Anna Dymna opowiedziała o tym, jak wielkim przełomem w jej życiu była pierwsza wizyta w podkrakowskich Radwanowicach i zrodzona wówczas potrzeba, aby tam wracać. Wspominała współpracę ze zmarłym niedawno księdzem Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim - Prezesem Fundacji im. Brata Alberta. Mówiła o swojej pracy z niepełnosprawnymi podopiecznymi fundacji. Anna Dymna zwróciła uwagę, że największe bariery tkwią w głowie człowieka, dlatego tak ważna jest zmiana świadomości społecznej na temat niepełnosprawności i dalszy rozwój edukacji w tym zakresie. Wielokrotnie podkreślała, iż osoby z niepełnosprawnościami potrzebują przede wszystkim normalności.

Dr Krzysztof Gerc – adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor publikacji naukowych z zakresu wspierania rozwoju dzieci i młodzieży wystąpił z wykładem na temat realizacji potrzeb psychicznych dziecka z niepełnosprawnością oraz ich znaczenia w edukacji i terapii.

Przedstawiciele Fundacji „Wojownicy Plus” i Fundacji „Brak Barier” - Łukasz Kosiara i Arkadiusz Warchał – podkreślali, jak ważna jest aktywność fizyczna w procesie integracji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Obaj niepełnosprawni fizycznie, poruszający się na wózkach inwalidzkich, opowiadali o radościach i problemach dnia codziennego. Nawiązywali do słów Anny Dymnej o potrzebie normalności i podkreślali rolę komunikacji – mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach.

Jubileusz uświetniło przedstawienie dzieci z klasy integracyjnej IIIb „Witajcie w naszej bajce”, w którym wykorzystano elementy języka migowego. Występ przygotowany pod kierunkiem nauczycielek Sabiny Suruło i Sabiny Bok – Dobrowolskiej spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zgromadzonych gości. Był również jubileuszowy tort, film dokumentalny „Z życia szkoły” i drobne upominki dla wszystkich uczestników wydarzenia – „Serce dla serca”.

Celem nadrzędnym konferencji była wymiana wiedzy, umiejętności i doświadczenia w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w klasach integracyjnych oraz edukacji włączającej.

-Stworzyliśmy przestrzeń dla holistycznego ujęcia problematyki integracji w aspekcie teoretycznym i praktycznym. Służyły temu wykłady zaproszonych gości, warsztaty poświęcone pracy z uczniami o różnych zaburzeniach i niepełnosprawnościach przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli specjalistów z naszej szkoły oraz panel dyskusyjny na temat „Edukacja bez barier – możliwości i wyzwania” - mówi dyrektorka placówki Agnieszka Myślak

Uczestnicy panelu przedstawili realizowane i planowane projekty na rzecz dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz osób z różnymi niepełnosprawnościami. Podkreślali potrzebę zwiększenia świadomości społecznej na temat niepełnosprawności i normalności w kontaktach z osobami nią dotkniętymi. Integracja jest bowiem szansą dla wszystkich, a ta rodzi się w sercu człowieka.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują przede wszystkim normalności". Wnioski po konferencji "Edukacja bez barier" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski