Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 złotych za godzinę? Coraz bliżej

(AIP)
archiwum
Społeczeństwo. Jest porozumienie w sprawie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł. Rząd skierował do Rady Dialogu Społecznego poprawiony projekt ustawy, który został pozytywnie przyjęty zarówno przez stronę związkową, jak i pracodawców.

Partnerzy społeczni uznali, że po wprowadzeniu niewielu korekt polegających na doprecyzowaniu niektórych zapisów, będzie on mógł być rekomendowany przez Radę Dialogu Społecznego do dalszych prac - twierdzi Konfederacja Lewiatan.

Najważniejsze zapisy obejmują: wprowadzenie vacatio legis dla wszystkich umów do 1 stycznia 2017 r., doprecyzowanie zapisów ustawy dotyczących umów prowizyjnych, tak by odpowiadały uzasadnieniu do projektu ustawy, oraz poprawa zapisów dotyczących waloryzacji umów w toku, zawartych w ramach zamówień publicznych oraz kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

- Zdaniem nie tylko przedsiębiorców, ale również partnerów społecznych zapis zezwalający inspektorom pracy na kontrolowanie firm „o każdej porze dnia i nocy” w polskim społeczeństwie bardzo źle się kojarzy, przywodząc na pamięć niechlubne dni z __minionej epoki - mówi Marek Kowalski, przewodniczący Zespołu ds. Zamówień Publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego, ekspert Konfederacji Lewiatan. Jak twierdzi, partnerzy społeczni zgadzają się z umożliwieniem prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów bhp oraz legalności zatrudnienia w czasie pracy firmy, nawet jeśli dotyczy to pory nocnej.

- Trudno jednak zaakceptować umożliwienie inspektorom pracy kontroli w porze nocnej dokumentów księgowych i __osobowych przedsiębiorstwa - dodaje Kowalski.

Konieczne jest też unormowanie waloryzacji stawki 12 zł w kolejnych latach oraz obligatoryjny zapis skutków ustawy dla rynku pracy, który mógłby być przeprowadzony np. po trzech latach jej funkcjonowania. Partnerzy społeczni zgodnie zwrócili uwagę na fakt, że rozwiązania polegające na zastępowaniu umowy o pracę umową-zleceniem powinny mieć charakter przejściowy.

Celem kolejnych nowelizacji prawa powinno być stworzenie takich warunków prawnych, by zachęcać przedsiębiorców do zatrudnienia pracowników w oparciu o umowę o pracę - a nie tak jak w uzasadnieniu do omawianego projektu ustawy, gdzie wskazano, że jej celem jest zniechęcenie do stosowania umów cywilnoprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski