Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Specjalny zasiłek opiekuńczy będzie zlikwidowany? Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie przyznawany

mfred
1 stycznia 2024 roku zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy
1 stycznia 2024 roku zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy
1 stycznia 2024 roku zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy. Świadczenie funkcjonowało od 1 stycznia 2013 r. Obecnie wynosi 620 zł miesięcznie. Co w zamian otrzymają osoby potrzebujące? Zobacz!

Świadczenie wspierające zamiast zasiłku

Zmiany w pomocy społecznej. Od nowego roku, czyli 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. Dotyczyć ona będzie osób opiekujących się niepełnosprawnymi.

Świadczenie wspierające zastąpi specjalny zasiłek opiekuńczy. Obecnie zasiłek przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli: nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 764 zł netto (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu, stosownie do przepisów o świadczeniach rodzinnych).

Dla kogo świadczenie

Ten zasiłek zniknie od 1 stycznie 2024 roku. Jak informuje gazetaprawna.pl zasiłek będą mogły zachować osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca 2023 roku. Mówią o tym przepisy przejściowe. Podobnie będzie w sytuacji, gdy osobie zostanie wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będące kontynuacją poprzedniego.

Okres zasiłkowy trwa od 1 listopada danego roku do 30 października następnego. Dlatego decyzje w sprawie przyznania specjalnego zasiłku od 1 listopada wygasną dopiero od 30 października 2024 r. Zęby opiekun mógł odnowić uprawnienie do świadczenia na kolejny okres, będzie musiał złożyc wniosek.

Zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r., a obecnie wynosi 620 zł miesięcznie.

Przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

- w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Specjalny zasiłek opiekuńczy będzie zlikwidowany? Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie przyznawany - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski