15 lat pracowni konserwatorskich w Miejscu Pamięci. To...

15 lat pracowni konserwatorskich w Miejscu Pamięci. To najnowocześniejsze laboratorium konserwatorskie na świecie

Monika Pawłowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Pracownie Konserwatorskie powstały w czerwcu 2003 r. dzięki wsparciu Ronalda S. Laudera, którego fundacja sfinansowała projekt
1/11
przejdź do galerii

Pracownie Konserwatorskie powstały w czerwcu 2003 r. dzięki wsparciu Ronalda S. Laudera, którego fundacja sfinansowała projekt ©PMA-B

Z inicjatywy ówczesnego dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzego Wróblewskiego, 15 lat temu otwarto laboratorium konserwatorskie. Dziś jest jedną z najnowocześniejszych tego typu pracowni na świecie.
Wyzwania konserwatorskie w Miejscu Pamięci są gigantyczne. Nadzorem konserwatorów objętych jest m.in. 155 budynków, ok. 300 ruin i śladów poobozowych, ok. 110 tys. butów, ok. 3,8 tys. waliz czy ok. 12 tys. garnków.

Zobacz galerię
Pracownia wyposażone jest m.in. w wysokiej klasy mikroskopy: badawczy i stereoskopowy, komorę klimatyczną do przeprowadzania testów starzeniowych różnych materiałów stosowanych w konserwacji, przenośny spektrofotometr do pomiaru barwy, spektrometr fluorescencji rentgenowskiej XRF, myjkę ultradźwiękową, oraz inne urządzenia niezbędne do wykonania różnych analiz. Wszystkie badania są dokumentowane i rejestrowane między innymi za pomocą cyfrowych kamer zainstalowanych na mikroskopach oraz w nowoczesnej pracowni fotograficznej.

Powstanie pracowni konserwatorskich pozwoliło opracować Globalny Plan Konserwacji, czyli wieloletni program zachowania obiektów jak najdłużej.

- Chcemy mieć pewność, że kolejne pokolenia będą miały możliwość zobaczenia autentycznej przestrzeni, która jest świadkiem jednej z największych zbrodni w historii człowieka - mówi Piotr Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci.

Wielka skala prowadzonych w Miejscu Pamięci Auschwitz prac konserwatorskich wymagała nowego rozwiązania finansowego. W 2009 r. została utworzona Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej celem jest stworzenie Funduszu Wieczystego służącego finansowaniu prac konserwatorskich i zachowaniu wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

- Obecnie majątek Fundacji Auschwitz-Birkenau sięga ponad 473 mln złotych i jest jednym z największych w Polsce – informuje dyrektor Piotr Cywiński. - Deklaracje finansowe na Kapitał Wieczysty wynoszą ok. 111 mln z planowanych 120 mln euro. Od 2012 r. Fundacja przekazała na prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci ok. 25 mln złotych pochodzących z zysku na Kapitale Wieczystym, który wsparło już łącznie 38 krajów i wielu darczyńców indywidualnych. Tylko w 2017 kwota ta wyniosła 7,7 mln złotych. W tym roku suma przekazana do Muzeum wyniesie ok. 10 mln złotych – dodaje.ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?