Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

170 lat od Powstania Krakowskiego

Klaudia Stabach
Powstanie Krakowskie było jednym z najbardziej radykalnych zbrojnych wystąpień na ziemiach polskich w XIX wieku.

Przewrót wybuchł 18 lutego 1846 roku, kiedy to do Krakowa wkroczyły wojska austriackie. Dwa dni później wystąpił przeciwko nim Edward Dembowski, działacz niepodległościowej lewicy, który wcześniej zgromadził kilkaset powstańców.

Austriackie władze widząc szybką mobilizację krakowskiej ludności, fałszywie poinformowały chłopów, o wybuchu powstania w mieście za którym stała szlachta dążąca do zwiększenia ucisku na ludności wiejskiej. Chłopi, na czele z Jakubem Szelą, zaczęli rabować dwory i mordować szlachciców.

Dembowski chcąc pokazać chłopom, że zostali wprowadzeni w błąd, zorganizował procesję religijną na Podgórze. W jej trakcie został zastrzelony przez wojska austriackie. Powstanie trwało 9 dni, po jego zakończeniu nastąpiła natychmiastowa germanizacja miasta.

„W poniedziałek o godz. 12.00 na Starym Cmentarzu Podgórskim przy grobie E. Dembowskiego odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów” –mówi Dominika Biesiada z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Tego samego dnia o godzinie 18.00 w piwnicach plebanii przy kościele św. Józefa (ul. Zamojskiego 2) odbędzie się spotkanie zorganizowane przez klub „Kamieniołom”. Wśród gości będzie m.in. reżyser Julian Rachwał, twórca filmu „Rzeczpospolita Krakowska”. We wtorek Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje debatę poświęconą temu wydarzeniu: „Powstanie Krakowskie 1846- heroizm czy głupota”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski