MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20 czerwca wybory

Redakcja
POLITYKA. Najpóźniej 26 kwietnia poznany wszystkich kandydatów, którzy będą chcieli wystartować w najbliższych wyborach, a 6 maja o północy będzie wiadomo, ilu z nich wystartuje w wyborach.

Choć oficjalnie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zarządzi wybory 21 kwietnia, to już wiadomo, że odbędą się one 20 czerwca. To jedyny możliwy termin. Teoretycznie można było przeprowadzić wybory nawet 6 czerwca, ale marszałek musiałby je zarządzić natychmiast po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Aby wybory odbyły się 13 czerwca, zarządzenie musiałoby zostać podpisane do 20 kwietnia. Złożenie podpisu dzień później oznacza, że pozostanie już tylko jeden dopuszczalny termin - 20 czerwca.

Komitety wyborcze będą miały tylko pięć dni na decyzję o starcie w wyborach i wskazanie kandydata. Do 26 kwietnia każdy komitet, który zamierza wystawić kandydata, musi powiadomić o tym Państwową Komisję Wyborczą. W zawiadomieniu musi znaleźć się nie tylko tysiąc podpisów poparcia dla komitetu, ale także imię i nazwisko kandydata. Od zarządzenia wyborów komitety będą mieć tylko dwa tygodnie na zebranie 100 tysięcy podpisów poparcia. O tym, że część kandydatów będzie mieć z tym problem, świadczą publiczne wypowiedzi Andrzeja Olechowskiego i Tomasza Nałęcza. Pierwszy przyznał, że nie wie, czy będzie kandydował, bo może nie zebrać 100 tysięcy podpisów, drugi zadeklarował już wycofanie się z wyścigu do pałacu prezydenckiego. Kłopoty z zebraniem podpisów będą mieć zapewne także Ludwik Dorn z Polski Plus i Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej.

Z szybkim zebraniem 100 tysięcy podpisów nie będą mieć problemów tylko duże partie - PO, PiS, SLD i PSL.

Grzegorz Skowron

Kalendarz

Do 26 kwietnia - zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych.

Do 6 maja do godz. 24 - zgłaszanie kandydatów na prezydenta, rejestracja przez PKW; powołanie okręgowych komisji wyborczych.

Do 16 maja - podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów do głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Do 28 maja - zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji.

Do 31 maja - podanie do publicznej wiadomości danych o zarejestrowanych kandydatach na prezydenta.

Do 2 czerwca - ustalenie kolejności audycji wyborczych

5 czerwca - początek nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w TVP i Polskim Radio.

Do 6 czerwca - powołanie składów obwodowych komisji wyborczych; sporządzenie spisów wyborców.

Do 10 czerwca - składanie wniosków o dopisanie spisu wyborców; składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

18 czerwca godz. 24 - zakończenie kampanii wyborczej.

20 czerwca - głosowanie.

4 lipca - ewentualna druga tura wyborów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski