Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

258 artykułów, czyli nowy Kodeks

Grzegorz Skowron
Prawo. Do konsultacji społecznych trafił ministerialny projekt przepisów budowlanych

To będzie zupełnie nowe prawo regulujące proces uzyskiwania pozwoleń na budowę i realizacji inwestycji. Po kilku latach pracy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło do konsultacji społecznych projekt Kodeksu budowlanego. Zastąpi ustawę Prawo budowlane, która była nowelizowana 70 razy, w wielu miejscach jest niespójna, a tym samym trudno stosować ją w praktyce.

Nowy Kodeks wcale nie będzie taki prosty. Jego projekt to aż 258 artykułów zapisanych na 116 stronach. Sama minister infrastruktury Maria Wasiak przyznaje, że będzie to dokument bardziej skomplikowany niż Kodeks drogowy.

Wiele dotychczasowych regulacji zostanie utrzymanych, ale nowy Kodeks wprowadzi też nowości. Najważniejsze z nich to wprowadzenie pojęcia zgody budowlanej, zwiększenie katalogu obiektów budowlanych realizowanych po zgłoszeniu oraz zapewnienie trwałości decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zgoda budowlana w praktyce ma oznaczać wydanie pozwolenia na budowę lub brak sprzeciwu przy zgłoszeniu zamiaru rozpoczęcia inwestycji. Np. jeśli po zgłoszeniu odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu, zostanie to uznane za milczącą zgodę. Pojawi się również możliwość przeniesienia zgody budowlanej na nowego inwestora – i to zarówno wtedy, gdy wcześniej wydano pozwolenie na budowę, czy też doszło do zgłoszenia (z projektem urbanistyczno-architektonicznym lub bez niego).

Kodeks wprowadzi też trwałość decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie będzie można stwierdzić nieważności takiej decyzji ani jej uchylić, jeżeli na jej podstawie obiekt budowlany został już wybudowany, a od uzyskania zgody na użytkowanie upłynął co najmniej rok.

Kodeks wprowadzi podstawowe zasady sytuowania budynków od granicy działki. Będą one obowiązywały tam, gdzie nie ureguluje tego plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego. Nowością będzie zgoda sąsiada na zbliżenie obiektu budowlanego do granicy działki. Taka zgoda przybierze formę aktu notarialnego. Innych odstępstw od sytuowania budynków w pobliżu granicy nieruchomości nie będzie.

Proste prace będzie można dużo szybciej rozpoczynać, bo wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego nie będzie wymagać zgody budowlanej (pozwolenia lub zgłoszenia).

Skróceniu ulegnie termin rozpatrzenia zgłoszenia. Organ administracji architektoniczno--budowlanej dostanie tylko 21 dni na rozpatrzenie zgłoszenia robót budowlanych. Brak sprzeciwu w tym czasie ma oznaczać milczącą zgodę.

Pełny tekst nowego Kodeksu budowlanego oraz uzasadnienia można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji: www.rcl.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski