Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27. ULICA: 9 razy NAJ Jerzego Zonia

Wacław Krupiński
Kijowski Teatr Uliczny „Highlights”
Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” FOT. KRZYSZTOF DUBIEL
Festiwal. Teatry z 10 krajów będą od jutra do niedzieli występować na dwóch rynkach i placu Szczepańskim w Krakowie.

Jutro rozpoczyna się w Krakowie 27. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Po obu stronach Rynku Głównego, na Małym Rynku oraz placu Szczepańskim odbędzie się w ciągu czterech dni – od popołudnia do godzin wieczornych – około 70 spektakli.

Wystąpią teatry z Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Ukrainy, Włoch i Polski. Poprosiliśmy twórcę i dyrektora artystycznego festiwalu, Jerzego Zonia o wskazanie kilku spektakli z kategorii „Naj”.

NAJbardziej szczudłowy. Kijowski Teatr Uliczny „High­lights” – „Korowód tańca”. Aż 9 aktorów daje mistrzowski popis tańca na szczudłach do muzyki flamenco, rock and rolla, pop dance, a także ukraińskiej hołubki. Z kolei na pneumatycznych szczudłach pojawi się czterech akrobatów w spektaklu „Special Conquest” („Wyjątkowy podbój”) francuskiej grupy Tac O Tac Compagny. Skacząc na szczudłach, robią salta w przód i w tył.

To oni nadadzą puls i szaleńczy rytm wielkiej paradzie teatralnej inaugurującej festiwal. Korowód dookoła Rynku Głównego, do żywej muzyki, granej na 200-litrowych beczkach, ruszy w czwartek o godz. 20. Będą też szczudlarze Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights”, Teatru Akt, Teatru KTO i Teatru Snów.

NAJbardziej kawiarniany. Cie Les Mobilettes z Francji – „Café Frappé!”. Jedyny spektakl w całości grany w kawiarni. Przy dźwiękach muzyki z lat 50. Judith i Lily poruszają się wokół stolików i klientów kawiarni, sprawiając, że wszyscy zaczynają tańczyć. Pojawi się w ogródku kawiarenki Vis -a-vis, gdzie lubi bywać Jerzy Zoń.

NAJbardziej różowy. Ljud Group ze Słowenii – „The Invasion”. Na Ziemi rozbiło się UFO. Dziwne różowe stwory pojawiają się na ulicach. Co robić? Uciekać? Zawiadomić policję? A może rozpocząć wspólną zabawę? Oni naprawdę są różowi. Cztery godziny malują się, by wyjść do widzów. Dwie łazienki są przygotowane, by mogli się potem umyć.

NAJbardziej nieziemski. Sacude Vertical Dance & Aerial Dance z Hiszpanii – „Wrong Turn 2”. Teatr pracujący wbrew prawom grawitacji i prawom ziemskim. Spektakl grany na ścianie Ratusza, dwoje aktorów opuszcza się spod zegara prostopadle do jego ściany, przenosząc widza w świat fantazji.

NAJbardziej czesko-piwny. Spitfire Company z Czech – „Antiwords”. Największa ilość piwa wypitego na oczach widzów. Spektakl powstał pod wpływem utworów Vaclava Havla, zwłaszcza sztuki „Audiencja” i jej adaptacji filmowej. Dwie aktorki tańczą i piją piwo... Czy osiągną stan na krawędzi, nawiązując do Havlowskiego motywu alienacji i do Hrabalow-skiej poetyki samotności?

NAJdalszy od Krakowa. The Arkhangelsk Youth Theatre – „Doors”. Teatr, który przebył najdłuższą drogę, bo przyjeżdża aż z Archangielska. Drzwi są metaforą wszechstronności teatru, która stoi w sprzeczności ze współczesnym światem. Troje drzwi i mnóstwo różnych sytuacji, zabawnych i poważnych...

NAJbardziej śmieszne. Tu Jerzy Zoń wymienia kilka spektakli: klaunów polskiego Teatru Pinezka, program włoskiego zespołu Compagnia Nando e Maila, złożony z gagów, akrobacji powietrznych i gier muzycznych, i „Encontro” w wykonaniu duetu Lusco e Fusco z Hiszpanii, przedstawienie, które łączy teatr ruchu z tańcem i współczesnym cyrkiem, i wspomnianą opowieść z Czech zespołu Spitfire, i spektakl „Doors”.

NAJbardziej melancholijny. „Ślepcy” Teatru KTO, spektakl ostatnio pokazany dwukrotnie w Archangielsku, przyjęty z wielkim zainteresowaniem. Będzie to już 95. przedstawienie autorskiego spektaklu Jerzego Zonia, inspirowanego bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago „Miasto ślepców”. Premiera odbyła się 4 lata temu właśnie na Rynku Głównym. Oglądała go już publiczność m.in. Austrii, Białorusi, Kolumbii, Korei Południowej, Niemiec, Portugalii, Szkocji.

NAJwyżej od ziemi. Theater Tol z Belgii – „Corazôn De Angeles”. Na zakończenie festiwalu – w niedzielę o godz. 23 – nad zegarem Ratusza pojawią się aktorzy podwieszeni pod ramię dźwigu. Oto zaślubiny, podczas których zakochana para w towarzystwie aniołów wznosi się w powietrze. Publiczność staje się gośćmi tego powietrznego wesela.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski