Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 łamane przez 21

JOL
W Chorągwicy i Mietniowie

"II szansa"

W Chorągwicy i Mietniowie

"II szansa"

"Była okazja do wyjścia z domu, a domownicy przyzwyczaili się, że w środy muszą sobie radzić sami" - zaznaczały w ankietach mieszkanki Chorągwicy i Mietniowa. A tych śród było dokładnie dwadzieścia jeden, i każda inna. W Chorągwicy w gminie Wieliczka podsumowano projekt "II Szansa". Uczestniczyło w nim trzydzieści kobiet.

   W gminie Wieliczka projekt realizowany był już po raz trzeci. Na pierwsze cykliczne spotkania, na których omawiano różnorodne tematy, zaproszono mieszkanki miasta i okolic. W ubiegłym roku z "szansy" skorzystały kobiety z Małej Wsi, pół roku temu nadszedł czas aktywności dla pań z Chorągwicy i Mietniowa. Mottem "II Szansy" są słowa - "Człowiek uczy się przez całe życie, ale pod warunkiem, że sam chce. A po drugie - jeśli ma taką możliwość". Przez ostatnie sześć miesięcy możliwości nie brakowało, a chęci wystarczyłoby do obdzielenia najmniej setki kobiet.
   Mieszkanki Chorągwicy i Mietniowa uczestniczyły w kursach udzielenia pierwszej pomocy, szkoleniach z zakresu zagospodarowania wnętrz i otoczenia domu, spotkaniach z lekarzem i przedstawicielami policji, pokazach makijażu i wykonywania stroików, zajęciach rekreacyjnych. Były i sesje wyjazdowe - wizyta w galerii "Garaż" w Sierczy, w gospodarstwie agroturystycznym w Dąbrowie i "Andrzejki" w Zabawie. A to tylko niektóre z tematów środowych spotkań... Rezultat? Piętnaście pań "oficjalnie" zawiązało grupę, która będzie kontynuować "szansę" już samodzielnie i aktywizować lokalne środowisko. "Stałam się otwarta, aktywniejsza do prac na rzecz środowiska lokalnego", "Spotkania odrywały mnie od nudnego siedzenia przed telewizorem", "Spotkania uświadomiły mi, że życie nie jest takie złe" - _pisały w ankietach podsumowujących projekt te, którym dano szansę.
   
- Ostatnie kilka miesięcy dowiodły pań aktywności i chęci do działania. Teraz pewnie trochę inaczej patrzycie na wiele rzeczy. Najlepszym dowodem na to jest powstanie piętnastoosobowej "grupy aktywności", która chce kreować lokalną rzeczywistość. Będziemy was wspierać i zawsze, jeśli tylko będzie potrzeba - służyć pomocą - mówił podczas spotkania Jacek Juszkiewicz, dyrektor wielickiego Miejskiego Domu Kultury. A Hanna Kozioł, koordynatorka projektu realizowanego przez MDK z inspiracji Centrum Aktywności Lokalnej, dodała, że "szansa" kolejny raz udowodniła, ile dobrego można zrobić, jeśli tylko są chęci i możliwości. - Dziękuję paniom, że odpowiedziałyście na nasz apel. Doświadczenie, którego panie nabrały organizując niejednokrotnie samodzielnie niektóre projektowe przedsięwzięcia, na pewno będą teraz bardzo pomocne. Bardzo mnie cieszy, że powstają grupy lokalnej aktywizacji - mówiła.
   Kolejna edycja "II Szansy" rozpocznie się jesienią. Tym razem do współpracy zaproszone zostaną mieszkanki Węgrzc Wielkich. A już dzisiaj o godz. 14 - w sali Magistrat w Wieliczce odbędzie się Wielickie Forum Kobiet. Pośród zagadnień, które omawiane będą na spotkaniu, zapisano i to:
"II Szansa" - doświadczenia i opinie. _A ponadto - możliwości pomocy psychologicznej dla kobiet i prelekcja z cyklu "Dla zdrowia kobiety" oraz różnorodne warsztaty: pokazy technik samoobrony, makijażu i nowoczesnego gotowania, a także degustacja potraw regionalnych.
    Tekst i fot.: (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski