31 nominacji

WAK
Udostępnij:
(INF. WŁ.) 13 nominacji do przyznawanej przez środowiskową kapitułę nagrody Ludwika zebrały spektakle i twórcy Teatru im. Juliusza Słowackiego, 12 nominacji ma Narodowy Stary Teatr, pięć przypadło teatrowi Bagatela.

Środowisko teatru wybrało

   Do Ludwika w kategorii najlepsze przedstawienie pretendują: "Dziady - Gustaw Konrad" w reżyserii Macieja Sobocińskiego i "Samotność pól bawełnianych" w reż. Mariusza Wojciechowskiego - oba Teatru im. J. Słowackiego oraz "Kalkwerk" w inscenizacji Krystiana Lupy i "Opera mleczana" w reż. Mikołaja Grabowskiego - ze Starego Teatru.
   Krystian Lupa i Mariusz Wojciechowski, za wspomniane przedstawienia, a także Rafał Sabara za spektakl "Pod Mocnym Aniołem" w Teatrze im. J. Słowackiego oraz Jan Szurmiej za wystawionego na scenie Bagateli "Skrzypka na dachu" kandydują do Ludwika dla najlepszego reżysera.
   W kategorii najlepsza rola kobieca nominowano Sandrę Korzeniak za postać Nadii w "Polaroidach" (Stary Teatr), Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik za Konradową w "Kalkwerku", Joannę Mastalerz za wszystkie postaci w "Pod Mocnym Aniołem" oraz Annę Radwan-Gancarczyk za rolę Sopranu w "Operze mleczanej".
   Najlepsze role męskie, zdaniem typujących, zagrali: Andrzej Hudziak - Konrad w "Kalkwerku", Marcin Kuźmiński - Senator i Zły Pan w "Dziadach…", Marek Litewka - Tewie Mleczarz w "Skrzypku…" oraz Jerzy Nowak w zrealizowanym na scenie Fundacji Starego Teatru spektaklu "Babski wybór".
   Za partnerskie role kobiece wytypowano: Alicję Kobielską - Jentę-swatkę w "Skrzypku…", Martę Konarską - Inną w "Merylin Mongoł" (Teatr im. Słowackiego), Annę Gancarczyk-Radwan za rolę w "Historii prostej, czyli piosenkach z Kabaretu Starszych Panów (Fundacja Starego Teatru).
   O Ludwika w tej kategorii dla panów ubiegać się będą: Jan Frycz - za rolę w "Sto lat kabaretu", w części poświęconej Piwnicy pod Baranami, Marcin Kobierski - krawiec Motł w "Skrzypku…", Sławomir Sośnierz - Cheval w "Kolacji dla głupca" (teatr Bagatela) oraz Mariusz Wojciechowski - Guślarz i Ksiądz w "Dziadach…".
   W kategorii najlepsza scenografia dostrzeżono prace Agaty Dudy-Gracz i Jerzego Dudy-Gracza w "Kaliguli", Jagny Janickiej - "Stracone zachody miłości" oraz "Dziady…" (spektakle Teatru im. J. Słowackiego) i Krystiana Lupy - "Kalkwerk".
   Najlepszą muzykę stworzyli, zdaniem głosujących: Jacek Ostaszewski - "Kalkwerk", Stanisław Radwan - "Opera mleczana", oraz Bolesław Rawski "Dziady…" i "Kaligula".
   Wczorajsze ogłoszenie nominacji zaczęło się od wytłumaczenia złożonego przez honorowego przewodniczącego kapituły nagród prof. Jacka Popiela, dlaczego jako spektakle premierowe potraktowane zostały przedstawienia Krystiana Lupy "Kalkwerk" oraz "Rodzeństwo" - pierwsze z roku 1992, drugie z roku 1996 - wznowione po latach w ramach ubiegłorocznego Lupa Festiwal. Wątpliwości w tej sprawie zgłosił w ostatnich dniach dyr. Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski zwracając uwagę na fakt, iż regulamin nagród nie przewiduje takiej możliwości. Ta kontrowersyjna sprawa dziś powróci, jako że dyr. Orzechowski zapowiedział w związku z nią konferencję prasową.
   Przypomnijmy, że statuetki Ludwika, przedstawiające Ludwika Solskiego w roli Starego Wiarusa w "Warszawiance" Wyspiańskiego, przyznawane są od roku 2000. Organizatorem plebiscytu, podobnie jak Złotych Masek, o których decyduje publiczność, jest Krakowska Fundacja Artystów Teatru.
(WAK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie