MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5 godzin na miarę życia

Redakcja
Fot. Piotr Kędzierski
Fot. Piotr Kędzierski
W ciągu 5 godzin można nauczyć się, jak pomóc osobie, u której nastąpiło zatrzymanie krążenia - w wyniku zawału serca, wypadku, utraty przytomności.

Fot. Piotr Kędzierski

RATOWNICTWO. Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatnym kursie udzielania pierwszej pomocy

Kurs, zakończony wręczeniem certyfikatu Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, uczy nie tylko sztucznego oddychania, masażu serca i posługiwania się defibrylatorem, ale także oceniania poszkodowanego i właściwego wzywania karetki pogotowia, co często jest umiejętnością na miarę życia. I całe to szkolenie jest dla kursantów bezpłatne. Nic dziwnego, że cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Codziennie chęć uczestnictwa w bezpłatnym kursie udzielania pierwszej pomocy BLS-AED, certyfikowanym przez Polską i Europejską Radę Resuscytacji, zgłasza w Krakowie około 300 osób. Zainteresowanie jest tak olbrzymie, że terminarz kursów, umieszczony na stronie internetowej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego pod koniec sierpnia, stracił już ważność.
- Myślę, że tylko nieliczni kierują się tym, że za kurs nie trzeba płacić. Zdecydowana większość naszych uczestników to ludzie, którzy naprawdę chcą wiedzieć, jak pomóc w potrzebie - mówi Krzysztof Witek, dyrektor Ogólnopolskiego Centrum Nauczania Pierwszej Pomocy i Bezpieczeństwa, które wygrało przetarg na prowadzenie kursów.
W dobie powszechnej mobilności, kiedy wiele podróżujemy, co pociąga za sobą zwiększoną liczbę wypadków drogowych, kiedy żyjemy szybko i nerwowo, co sprzyja zawałom serca, ludzie już nie chcą być bezradni. - Chcą wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy - bez lęku i obaw, że "mogę zaszkodzić" - mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Kursy udzielania pierwszej pomocy rozpoczęły się 1 września. Przeznaczone są dla ludzi niezwiązanych z medycyną - dla zorganizowanych grup lub pojedynczych osób, którzy chcą przełamać lęk i poszerzać swoją wiedzę. Bezpłatne są dla uczestników, ale program w całości finansowany jest przez Urząd Miasta Krakowa.
- To już drugi rok funkcjonowania programu - mówi dyrektor Popławska. - W ubiegłym roku w ramach tego programu zakupiono 18 defibrylatorów zewnętrznych i przeszkolono pierwsze grupy zainteresowanych udzielaniem pierwszej pomocy. W tym roku dokupionych zostanie jeszcze 6 defibrylatorów i przeszkolonych 2 tys. osób. W przetargu ponownie wygrało Ogólnopolskie Centrum Nauczania Pierwszej Pomocy i Bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku centrum przeszkoliło 1400 osób. - Robimy to dobrze i z pasją - zapewnia Krzysztof Witek. - Nie nudzimy uczestników; większość czasu przeznaczonego na kurs poświęcamy zajęciom praktycznym. Grupa zostaje podzielona na 6-osobowe podgrupy ćwiczące w oddzielnych pomieszczeniach. Chodzi o to, by sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Zapewniam, że w ciągu tych 5 godzin można się nauczyć niezbędnych procedur postępowania, szczególnie, jeśli kursant przeczyta wręczaną mu tydzień przed kursem książeczką dotyczącą resuscytacji. Ja w każdym razie, po podobnym kursie, potrafiłem pomóc osobie poszkodowanej w wypadku.
ELŻBIETA BOREK

Jak zapisać się na kurs

Najlepiej zajrzeć na stronę internetową www.kpr.med.pl lub www.kursymedyczne.pl.
Terminy kursów codziennie są rezerwowane przez kolejnych chętnych, dlatego trzeba na bieżąco informować się pod nr. tel. (012) 681-48-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski