Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 hitów polskiego designu

Redakcja
W ostatnich latach polskie wzornictwo odbijało się echem w Europie, miało także wzięcie w kraju. I nic dziwnego – projekty o których mowa to design na światowym poziomie, przyprawiony odrobiną wyobraźni. Wystarczy wspomnieć, że niektóre z tych projektów wyróżnione prestiżowym Red Dot Design Award, Oscarem świata designu.

Projekty na lepsze jutro

1. Dywan Mohohej!DIA

Dywan, zaprojektowany przez Magdalenę Lubińską i Michała Kopaniszyna, nawiązuje do stylistyki i wzornictwa ludowego. Kontrastowe zestawienia kolorów i tradycyjne motywy stały się znakiem rozpoznawczym tego projektu. Barwne wzory przypominają przeskalowane, rozrastające się koliście ludowe wycinanki kurpiowskie. Co ciekawe, dywan wykonany ze spilśnionej wełnianej tkaniny, tworzonej na krosnach, tradycyjnymi metodami. Ale historia tego projektu zaczęła sie od przypadku, w... Beskidach. Magda Lubińska właśnie miała zostać mamą i urządzała pokój dla swojego pierwszego dziecka. W sklepach nie znalazła nic, co przykułoby uwagę, ale w małej fabryce w Beskidach, która zajmowała się produkcją dywanów i sukna, z którego szyje się góralskie spodnie, trafiła na inspirację. Wtedy zrodził sie pomysł na firmę i dywan nawiązujący do ludowej wycinanki.

Projekt, poza interesującym designem, wyróżnia także praktyczność: jest bardzo odporny na ścieranie, wgniecenia i deformacje. Zaletą materiału jest również to, iż nie absorbuje on wody i kurzu.

Nic więc dziwnego, że przy takim zestawieniu cech produkt zrobił furorę. W 2004 roku Moho Design pojawiło się z dywanem mohohej DIA na londyńskim festiwalu 100% Design. To był debiut marki. Zostali zauważeni przez opiniotwórczy magazyn „Wallpaper”. Posypały się liczne wyróżnienia i nagrody nie tylko za granicą, ale i w kraju. Do tych najważniejszych należy z całą pewnością nagroda Red Dot Design (2008) odpowiednik filmowego Oscara w dziedzinie wzornictwa, którą otrzymali jako pierwsza polska firma w historii. Ale wymienić warto także wcześniejsze: nagroda Dobry Wzór 2005 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, nagroda Best Textile (2006), nagroda dla najlepszego produktu w konkursie "Śląska Rzecz" organizowanym przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie (2007), nagroda magazynu '2+3D' dla mohohej DIA jako jednego z "20 najlepszych projektów z ostatnich pięciu lat" czy też nagroda Design Management Europe w kategorii 'New Comers' (2007). A ostatnio też GRAND PRIX plebiscytu Machina Design Awards 2008.

2. Krzesło „Comma”

Prosta linia i minimalistyczny design – tak w skrócie można opisać krzesło „Comma”, siedzisko zaprojektowane przez Renatę Kalarus dla firmy NOTI. Bardzo wygodne grube i miękkie siedzenie oraz wysokie oparcie wykonane są ze skóry ekologicznej. Stabilne i bardzo eleganckie nogi krzesła ze stali chromowanej.

Charakterystyczny kszatł krzesło Comma zawdzięcza prostemu zabiegowi. Usunięcie wybranej części z jednorodnej bryły pozwoliło stworzyć siedzisko o optymalnych parametrach, z praktyczną, półokrągłą przestrzenią. Konstrukcja umożliwia dowolne zestawianie ze sobą różnorodnych materiałów obiciowych, w tym stosowania bardziej wytrzymałych skór lub tkanin specjalnie na siedziska. Całości uroku dodają cienkie chromowane płozy metalowej bazy.

A skąd nazwa? „Krzesło nawiązujące profilem do interpunkcyjnego przecinka, znaku zatrzymania się na złapanie oddechu, w tym wypadku....przy stole. Ten charakterystyczny kształt jest wynikiem prostego zabiegu formalnego. Usunięcie wybranej części z jednorodnej bryły pozwoliło zbudować siedzisko o optymalnych parametrach użytkowych z praktyczną, półokrągłą przestrzenią: miejscem dla lędźwi i grubszej garderoby. Zdecydowany kontrast pomiędzy siedziskiem, a znacznie grubszym, miękkim oparciem wzmacnia wrażeniu komfortu i wyraźnie eksponuje zamysł formalny. Konstrukcja umożliwia dowolne zestawianie ze sobą różnorodnych materiałów obiciowych, w tym stosowania bardziej wytrzymałych skór lub tkanin specjalnie na siedziska” – tłumaczy Renata Kalarus.

COMMA wyróżniona została w międzynarodowym konkursie wzornictwa przemysłowego RED DOT Awards 2009.

3. Torba ekologiczna „Oval”

To już kolejny polski projekt został wyróżniony w konkursie Red Dot Awards. Ekologiczna torba Oval z serii 60bag.com projektu Katarzyny Okińczyc i Remigiusza Truchanowicza wyróżnia się prostotą i wręcz klasyczną linią.. Wykonana jest z naturalnej włókniny lniano-celulozowej, uzyskiwanej z odpadów produkcyjnych, innowacyjnego materiału opracowanego w Polsce. Co ciekawe, w ciągu 60 dni po wyrzuceniu w całości ulega biodegradacji.

4. CATPOD” – transporterem dla kotów domowych

Daria Piotrowska zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu Young Design zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Projektem „CATPOD” – transporterem dla kotów domowych, pokonała dziewięć projektów zakwalifikowanych do finału.

Jury konkursu uznało, że projektantka wykazała się „umiejętnością kreatywnego oglądu rzeczywistości w odniesieniu do konkretnej potrzeby rynku i użytkownika oraz dogłębnej analizy wszystkich etapów procesu projektowego. Swoim projektem będzie mogła kształtować gust użytkowników poprzez obcowanie z dobrym designem.”

5. „Lampa z plastikowych łyżeczek”

29 czerwca w Łodzi ogłoszono wyniki konkursu „Oświetl swoją przyszłość”. Nagrodę za pomysłowość i piękno zaprojektowanej lampy otrzymała Małgorzata Płoskońska. A zaczęło się – jak to zwykle bywa w takich chwilach – od przypadku. Małgorzata, zachęcona spotkaniem z Januszem Kaniewskim, polskim designerem, postanowiła spróbować swoich sił. Przysłała swój projekt i... wygrała. Spośród 24 zgłoszeń do konkursu, które napływały w ciągu miesiąca, Janusz Kaniewski wybrał dwie prace, które jego zdaniem wyróżniała pomysłowość i przede wszystkim piękno. Główna nagroda powędrowała właśnie do Płoskońskiej.Zwyciężczyni konkursu znalazła nowe zastosowanie dla plastikowych łyżeczek, tworząc z nich lampę przypominającą biały kwiat. Główną ideą przyświecającą projektowi była chęć stworzenia wyjątkowego nastroju, a także nadanie lampie funkcji dekoracyjnej.Prostota i pomysłowość tego projektu przyniosła jej główną nagrodę w konkursie. Jest także dobrą zapowiedzią na przyszłość dla jej talentu.

ŁUKASZ GAZUR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski