Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

730 lat Przesławic

Redakcja
Dziekan św. Floriana w Krakowie, ksiądz Boksa, zapisał bożogrobcom część gruntów wraz z karczmą w Przesławicach, a zatwierdził ten fakt Bolesław Wstydliwy w 1277 roku. Kiedy miechowski klasztor nabył resztę posiadłości - nie wiadomo. Jak to wyjaśniał sołtys Przesławic, Jakub, wobec kasztelana krakowskiego Spytka w 1391 roku, przywilej lokacyjny wsi spłonął w czasie pożaru. Osada musiała być urządzona na prawie niemieckim już z początkiem XIV wieku, gdyż sołtysi Mikołaj i Gerward sprzedali ze swego sołectwa półtora łana kmieciowi Kochanowi.

Wiekowa wieś w gminie Miechów

Dość dokładnie określona jest data powstania w gminie Miechów miejscowości Przesławice nad rzeką Szreniawą, co znalazło swoje historyczne odzwierciedlenie w kronikach bożogrobców.

Przesławice, jako własność klasztoru miechowskiego, wymienia dopiero protokół retaksacji dochodów z 1349 roku i przywilej Kazimierza Wielkiego z 1354 roku. Sołectwo kupił za 200 grzywien konwent miechowski od sołtysa Klemensa i jego sióstr: Anny, Doroty i Świętochny w 1417 roku. W Przesławicach były łany kmiece, karczma i młyn na Szreniawie, którego przeobrażone pozostałości zachowały się do naszych czasów. (WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski