MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A jednak Francja nas potrzebuje…

Redakcja
Spis zawodów, w których we Francji brakuje rąk do pracy, nie stanowi ściśle obowiązującej wytycznej, ale ma sprawić, że pozwolenia na pracę na konkretnych stanowiskach wydawane będą sprawniej i zdecydowanie częściej. Cudzoziemcom da to większe szanse na uzyskanie zatrudnienia, a pracodawcom - na znalezienie odpowiednich pracowników. Minister imigracji Brice Hortefeux, główny pomysłodawca projektu, zastrzega, że ostateczna decyzja o przyznawaniu pozwoleń na pracę należy do władz regionalnych, które najlepiej potrafią ocenić swoją sytuację ekonomiczną, ale z projektem wiąże dość duże plany.

- _Mam nadzieję, że dzięki liście odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków o pozwolenie na pracę wzrośnie z 7 do nawet 50 procent - mówił po opublikowaniu dokumentu.
Lista została już rozesłana do regionalnych prefektur policji, gdzie wydaje się pozwolenia na pracę.
Na ułatwienia Polacy mogą liczyć w profesjach takich jak: robotnicy budowlani i operatorzy maszyn, kucharze, sprzedawcy, kelnerzy, rzeźnicy oraz w części tych, wymagających wyższych kwalifikacji. Na liście wymienieni zostali m.in. informatycy, technicy i projektanci.
Prace nad przygotowaniem spisu zawodów otwartych trwały od października 2007 r. Region po regionie analizowano braki w naborze na stanowiska we wszystkich sektorach gospodarki. Badania wykazały, że najwięcej wakatów jest w zawodach związanych z utrzymaniem gospodarstw domowych (opieka, sprzątanie, gotowanie), z finansami - doradców ubezpieczeniowych i finansowych, a także inżynierów i mechaników. W większych miastach szczególnie odczuwa się brak specjalistów branży informatycznej i architektonicznej. Problemem jest też obsada kadrowa w turystyce.
"Brakuje nam około 40 000 pracowników
- ocenia André Daguin, prezydent Unii Pracowników i Przedsiębiorstw Hotelarskich. - _Francję odwiedza rocznie 75 milionów turystów. Potrzebujemy coraz więcej i więcej ludzi, szczególnie znających języki obce".
Lista zawodów otwartych dla obywateli 10 krajów UE przyjętych w 2004 r. stanowi część większego projektu, nazwanego we Francji polityką wybiórczej imigracji. Oprócz niej ministerstwo opublikowało jeszcze dwie inne listy: 30 zawodów wysoko wykwalifikowanych, do których ułatwiony dostęp mają mieć obywatele państw nie będących członkami Unii Europejskiej, ale mających duże mniejszości narodowe na terenie kraju (np. Algierczycy, Marokańczycy) oraz odrębny spis profesji, w dostępie do których pierwszeństwo będą mieć obywatele państw Europy Wschodniej - Rumunii i Bułgarii. Pierwsze wnioski rozpatrywane będą zgodnie z wytycznymi już na początku tego roku.
PAULINA GAŁĘZIA
Na zamkniętym dla cudzoziemców rynku pracy zaczyna brakować ludzi. Francuskie Ministerstwo Imigracji opublikowało listę 152 zawodów, w których obywatele 10 nowych państw UE mają bez problemu otrzymywać pozwolenia na zatrudnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski