Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A4 obok opactwa w Tyńcu, kolizja z torem kajakowym i terenami Natura 2000. Władze Krakowa apelują do ministra w sprawie rozbudowy obwodnicy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Obwodnica autostradowa Krakowa ma zostać rozbudowana o trzeci pas.
Obwodnica autostradowa Krakowa ma zostać rozbudowana o trzeci pas. Anna Kaczmarz
W związku z zaprezentowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury planami rozbudowy obwodnicy autostradowej A4 o trzeci pas ruchu, które zakładają również wariant nowego odcinka przebiegający w sąsiedztwie Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu, władze Krakowa zaapelowały o ponowną analizę proponowanych założeń. Reakcja władz Krakowa ma na celu ochronę terenów cennych przyrodniczo i historycznie.

Rozbudowa A4 w Krakowie budzi kontrowersje

W krakowskim magistracie podkreślają, że planowana inwestycja – łącznie 10 pasów ruchu i drugi most na Wiśle w rejonie węzłów „Bielany” i „Tyniec” – według prezentowanych koncepcji, przebiegać miałaby w otulinie oraz na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, korytarzy ekologicznych, obszaru Natura 2000, użytków ekologicznych oraz zielonych terenów spacerowych i rekreacyjnych.

Biorąc pod uwagę znaczenie autostrady A4 dla miejskiego układu drogowego (stanowi ona fragment IV obwodnicy Krakowa), w opinii miasta należy przeanalizować wykonanie oddzielnych jezdni dla ruchu tranzytowego i miejskiego. Zdaniem urzędu pozwoli to na zmniejszenie przeplatania ruchu na jezdniach głównych, a tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz efektywności projektowanego układu.

Zgodnie ze stanowiskiem miasta, które zostało przekazane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w zakresie prac zmierzających do budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków-Myślenice, w dokumentacji brakuje wskazania przyszłego połączenia autostrady A4 z drogą ekspresową S7 w wariancie zachodnim, tj. rozpoczynającym się na węźle „Bielany”, co jednocześnie mnoży to pytania o sposób uwzględnienia przyszłej drogi S7 w wykonanych prognozach ruchu.

Ponadto zdaniem władz Krakowa zrozumiała jest konieczność zwiększenia przepustowości projektowanego odcinka obwodnicy autostradowej, ale podkreślają, że oprócz rozwiązania tego problemu dla przejeżdżających tranzytem, najpierw należy wziąć pod uwagę potrzeby krakowian, bowiem tereny proponowane pod inwestycję stanowią obecnie istotne zaplecze rekreacyjne i przyrodnicze Krakowa.

Rozbudowa A4. "Nie wyrażamy zgody"

– Nie wyrażamy zgody na przekroczenie rzeki Wisły po wschodniej stronie stopnia wodnego „Kościuszko”. Takie rozwiązanie wiązałoby się z koniecznością wyburzenia co najmniej kilkudziesięciu budynków mieszkalnych, ingerencją w uroczysko „Celiny” oraz kolizjami z: torem kajakowym, drogą wojewódzką nr 780, planowanym nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej nr 774. Takie warianty rozbudowy A4 nie są akceptowalne – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Obwodnica Krakowa: będzie trzeci pas na A4

Przypomnijmy, że z powodu rosnącego ruchu i korków Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o rozbudowie o trzeci pas ruchu w każdą stronę obwodnicy Krakowa - na odcinku od ul. Kąpielowej do rejonu lotniska w Balicach. Problem w tym, że w między węzłami w Tyńcu i Bielanach trzypasmowa droga ma zostać poprowadzona w nowym śladzie, a obecna dwupasmowa trasa przebiegająca przez stopień wodny "Kościuszko" miałaby pozostać jako droga lokalna. To jednak oznaczałoby, że w sumie w tym rejonie, wliczając także planowane Trasy Pychowicką i Zwierzyniecką, byłyby trzy szerokie drogi w sumie 7 pasów ruchu w każdym kierunku, a więc łącznie 14 pasów. A to wszystko w jednym z najcenniejszych przyrodniczo terenów - Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: A4 obok opactwa w Tyńcu, kolizja z torem kajakowym i terenami Natura 2000. Władze Krakowa apelują do ministra w sprawie rozbudowy obwodnicy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski