Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ad multos annos, Profesorze!

Redakcja
Kilkadziesiąt osób zebrało się w ubiegłym tygodniu w Sali Kameralnej Pałacu Pusłowskich w Krakowie, by uroczyście obchodzić 80. urodziny wybitnego muzykologa, ks. prof. Tadeusza Przybylskiego.

80-lecie wybitnego muzykologa

Na spotkanie przybyli uczniowie, współpracownicy i przyjaciele profesora, a także przedstawiciele licznych instytucji, z którymi był lub jest związany. Znalazły się wśród nich Instytut Muzykologii UJ, Akademia Muzyczna w Krakowie, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Musica Iagellonica, Towarzystwo Salezjańskie, Związek Kompozytorów Polskich i wiele innych instytucji. Jubilata i gości powitała dyrektor Instytutu Muzykologii UJ prof. Alicja Jarzębska, dorobek i zasługi ks. Przybylskiego przypomniał dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Andrzej Banach, a poszczególni goście złożyli życzenia i gratulacje. - Uczestniczyłem kiedyś w pewnym ciekawym seminarium ma Akademii Muzycznej. Jeden z dyskutantów przywołał znane powiedzenie św. Augustyna: kto śpiewa, jakby dwakroć się modlił. Wtedy ktoś z obecnych dodał: kto dobrze śpiewa, jakby dwakroć się modli! Bardzo cieszymy się z wieloletniej współpracy naszego wydawnictwa z ks. Jubilatem, mamy też nadzieję na dalszą taką współpracę. Polecamy się opiece księdza zarówno w kwestiach muzykologicznych, jak i duchowych - mówił Tomasz Młynarski, prezes Państwowego Wydawnictwa Muzycznego. Z okazji urodzin księdza Przybylskiego wydana została poświęcona mu piękna księga pamiątkowa, którą uroczyście wręczono Jubilatowi. Na koniec muzyczne życzenia złożył profesorowi Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ks. Tadeusz Przybylski - wybitny muzykolog i historyk muzyki, badacz i znawca twórczości Karola Kurpińskiego, wychowawca pokoleń muzykologów - urodził się 20 sierpnia 1927 r. w Poznaniu. Wysiedlony razem z rodziną okupację spędził w Kieleckiem, gdzie uczęszczał na tajne komplety, a potem wstąpił do konspiracji. Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 r. wstąpił do nowicjatu Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. W 1950 r. skończył średnią salezjańską szkołę organistowską, w 1955 r. uzyskał dyplom studiów teologicznych. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej i UJ. Ukończył trzy kierunki muzyczne: wychowanie muzyczne, teorię muzyki oraz muzykologię. Pracował w Katedrze Historii i Teorii Muzyki UJ, w Akademii Muzycznej i w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. Ma na koncie ponad 230 publikacji oraz 360 studentów doprowadzonych do dyplomu magisterskiego na Akademii Muzycznej w zakresie historii i teorii muzyki. Jest wybitnym znawcą życia i twórczości Karola Kurpińskiego, któremu poświęcił wiele lat badań. W zamian za to we Włoszakowicach, rodzinnej miejscowości Kurpińskiego, kilka lat temu imieniem ks. Przybylskiego nazwano jedną z ulic. Mimo swoich 80 lat ks. Przybylski nadal pracuje naukowo, przygotowując kolejne muzykologiczne publikacje...
Tekst i fot. Paweł Stachnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski